banner39

AB Türkiye raporu

Raporda kızların eğitim hakkı ve Erdoğan’a “medeniyetler ittifakı”ndaki gibi “cinsiyet ittifakı” girişimine öncülük etmesi çağrısı var

Dış Politika 29.03.2012, 08:27 29.03.2012, 08:27
AB Türkiye raporu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk kökenli vekil Emine Bozkurt’un hazırladığı rapor AP komisyonunda kabul edildi. Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili ve AP’nin Türkiye’de kadın hakları raportörü Emine Bozkurt, “AB’ye damsız girilmez. Bu sebeple kadın haklarının AB müzakerelerinin merkezine yerleştirilmesi gerekiyor’’ dedi. 

Avrupa Parlamentosu’nun Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, Emine Bozkurt’un Türkiye’de kadın hakları ile ilgili “2020 Perspektifiyle Türkiye’de Kadın” adlı raporunu oybirliğiyle kabul etti. Rapor, AP’nin Hollanda İşçi Partili (PvdA) sosyal demokrat milletvekili Emine Bozkurt’un konuya ilişkin yazmış olduğu üçüncü çalışma. Bozkurt raporunda öncelikle kadına karşı şiddet, kadının eğitimi, istihdamı ve siyasete katılımı konularındaki mevcut durumu inceledikten sonra 2020 yılına uzanan bir strateji ortaya koyuyor.

ŞİDDETE SIFIR TOLERANS
Raporunda kadına karşı şiddete sıfır tolerans çağrısı yaptığının altını çizen Bozkurt, “Kadına karşı şiddete ilişkin yeni bir yasa kabul edilmiş olması ve Ankara Baş sav cı lı ğı’n da ka - dı na karşı şiddet bürosu kurulmuş olması gibi gelişmeler doğru yönde atılmış adımlardır. Türkiye’de kadın istihdam oranında, kadın milletvekili sayısında ve kız çocuklarının okullaşması gibi konularda takdir edilmesi gereken gelişmeler oluyor. Ama yapılması gereken daha çok iş var. Bu bağ lam da ra po rum ya pıl ma sı ge re ken ler ko nu - sun da bir di zi so mut eylem önerisi sunuyor” diye konuştu.

ERDOĞAN’A ÇAĞRI
Bozkurt, raporunda Başbakan Erdoğan’a “medeniyetler ittifakı” örneğinde olduğu gibi “cinsiyet ittifakı” girişimine öncülük etmesi çağrısında bulundu. Emine Bozkurt, “Burada amaç kadınları özgürleştirmek ve haklarını iyileştirmek. Bu da sadece erkeklerin desteğiyle gerçekleştirilebilir. Kadın ve erkeklerin birlikte eşit haklardan yararlanabilmesi çağrısında bulunuyorum. Türkiye’de gelecekte kadınlar ve erkekler eşit haklardan yana olabilmeli. Kadınların iyi eğitim almaları ve istihdama katılabilmeleri güvence altına alınmalı ve isteyen elbette ailesiyle ilgilenebilir. Böyle bir kampanyayı Başbakan Erdoğan’ın desteklemesi önemli. Çünkü kendisi zaten medeniyetler ittifakını destekliyor” ifadesini kullandı.

Mayıs'ta yasalaşacak
Bozkurt, Türkiye’deki büyük potansiyelin, etkin yasaların doğru ve katı bir şekilde uygulanması ve kadın rol modellerini genç kız ve erkeklerle buluşturmak gibi stratejilerle ve farkındalığı artırıcı kampanyalarla desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Rapor mayıs ayında yasalaşacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?