banner39

AB Zirvesi'nden Türkiye'ye Kıbrıs uyarısı

AB, Türkiye'nin Kıbrıs karasularında gaz hakkı iddia etmesine karşı çıkıyor, son yapılan zirvenin sonuç bildirgesi tasarısında Türkiye eleştirildi

Dış Politika 24.10.2014, 10:37 24.10.2014, 10:54
AB Zirvesi'nden Türkiye'ye Kıbrıs uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB, Türkiye ile Güney Kıbrıs arasındaki gaz gerginliği konusunda Rum yönetiminin yanında yeraldı. Brüksel'de yapılan İklim Zirvesinde hazırlanan sonuç bildirgesi teklifinde, Türkiye'nin Kıbrıs karasularına savaş göndermesine sert bir uyarı yapıldı. Tasarı teklifte Türkiye'den AB üyesi Güney Kıbrıs yönetiminin bağımsızılığna saygı göstermesi taleb edildi. İngiltere tarafından teklif tasarısına karşı çıkıldığından bu şekilde kararlaştırılıp kararlaştırılmayacağı henüz belli değil.

Güney Kıbrıs'la Türkiye arasındaki gaz gerginliği uzun yıllardan beri devam ediyor. Güney Kıbrıs yönetimi ada çevresinde gaz kaynaklarını araştırmak için uluslararası birkaç enerji holdingini görevlendirdi. Şu sıralarda Güney Kıbrıs adına 'Saipem 2000' isimli bir araştırma gemisi Kıbrıs açıklarında gaz arıyor. Buna karşılık Türkiye'de biri savaş gemisi olmak üzere birçok gemiyle birlikte 'Barbaros Hayreddin Paşa' araştırma gemisini bölgeye gönderdi.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi, Türkiye'nin bu tepkisini kendi bağımsızlığının ihlali olarak gördüğünden Salı günü, AB'de Türkiye ile henüz görüşülmeyen bölümlerin görüşmelerini engelleme kararı aldı. Türkiye ise Kıbrıs karasularında gaz araştırma ve çıkarma işlemi yapılabilmesi için önce adadaki Türk ve Rum toplumun anlaşma yaparak uzlaşmaları gerektiğini savunuyor.

Kıbrıs'ta birliğin sağlanması için yapılan görüşmeler ise uzun bir süreden beri, Rumların Kıbrıs'taki Türk deniz filosunu gerekçe göstererek katılmak istemediklerinden duraksadı.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi bölgede 2022'den itibaren çıkarmak istediği gazla milyarlarca gelir elde etmeyi planlıyor. Ancak bunun için çok büyük miktarlarda yatırım gerekiyor. Adaya en yakın Türkiye üzerinden gaz sevkiyatı yapmak, anlaşmazlık nedeniyle mümkün olmadığından, çıkarılan gazın sıvılaştırılarak nakliyatının sağlanması planlanıyor. Ancak buradaki gaz kaynaklarının bu denli büyük bir yatırımı amorti edip etmeyeceği belli değil.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?