banner39

ABD de 'Çözüm süreci'ne uydu

ABD Dışişleri Bakanı Kerry de, Türkiye'de son günlerde tartışılan "Türk halkı, Türkiye halkı" kavramlarında tarafını belli etti. Kerry, son konuşmasında "Türk halkı" yerine "Türkiye vatandaşları" ifadesini kullandı

Dış Politika 08.04.2013, 13:38 08.04.2013, 13:38
ABD de 'Çözüm süreci'ne uydu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de İmralı süreci devam ederken, ABD'den de çok önemli bir "açılım" geldi.

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, daha önce hem kendisi, hem de selefi Hillary Clinton tarafından kullanılan "Türk halkı" (Turkish nation/Turkish people) ifadesini "Türkiye vatandaşları" ifadesi ile değiştirdi.

Kerry, "Türkiye halkı" ifadesini İstanbul'da dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, İmralı süreci konusundan bahsederken kullandı.

Kerry, basın toplantısında Davutoğlu ile "terörün tüm çeşitleriyle mücadele" konusunu görüştüklerini belirterek, "Türk hükümetinin şiddeti barışçı yollarla sona erdirme çalışmasını alkışlıyoruz, hayranlık duyuyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı'nın, kendisinin ve seleflerinin aksine, yaptığı jargon değişikliği de bu girişten sonra geldi. Kerry, "Herkesin bildiği gibi, barış süreci kolay değildir. Her zaman cesaret ve kararlılık, yıllardır akan kanı ve güvensizliği aşmak için konuşma isteği gerektirir. Bugünkü durum da bundan farklı değil. Atılacak zor adımlar var. Ancak Sayın Dışişleri Bakanı (Davutoğlu) ve ben, kalıcı barışın Türkiye vatandaşlarının yaşamlarını geliştireceğine güveniyoruz" dedi.

ANITKABİR DEFTERİ'NE "TÜRK MİLLETİ" YAZMIŞTI

Kerry, Amerikan yetkililerinin rutin olarak kullandıkları "Turkish people/Turkish nation" ifadesini de İstanbul'da düzen düzenlenen basın toplantısı sırasında hiç kullanmadı. Oysa ABD Dışişleri Bakanı olduktan sonra geldiği Ankara'da, Anıtkabir'e yaptığı ziyaret sırasında Şeref Defteri'ne "Türk milleti" yazmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?