banner39

ABD Genelkurmay Başkanı yarın Türkiye'ye geliyor

Milli Savunma Bakanı Işık, ABD Genelkurmay Başkanı'nın yarın Türkiye'ye geleceğini açıkladı

Dış Politika 16.02.2017, 13:43 16.02.2017, 13:48
ABD Genelkurmay Başkanı yarın Türkiye'ye geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford yarın Türkiye'ye geliyor.

Açıklama Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan geldi. 

NATO Savunma Bakanları Toplantısı için gittiği Brüksel'de konuşan Işık'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"El Bab tamamen kuşatılmış durumda, temizlik yapılıyor. El Bab merkezin temizlenmesi için yoğun bir faaliyet var. ÖSO ile birlikte yapılıyor. El Bab tamamen temizlendikten sonra hayatın normale dönmesi bekleniyor.

El Bab'dan sonra ümit ederiz Münbiç'teki PYD/PKK unsurlarının tamamen çekilmesi arzumuz. Bu noktada ABD ile çalışıyoruz. Arzu ettiğimiz sonucu şu ana kadar alamazık. El Bab operasyonundan sonra iki önceliğimiz var. Biri Münbiç diğeri Rakka. Münbiç'te PKK varlığını kabul edemeyiz. Bu hedefi gerçekleştirme konusunda kararlıyız. 

Rakka operasyonunu ABD önemsiyor. Bu operasyonun yanlış aktörlerle yapılmaması Türkiye'nin önceliği. Bir terör örgütüne akrşı başka örgütün kullanılması felakete neden olacak bir gelişme olur. Operasyonun başarılı olmasını istiyorsanız. Rakka operasyonu YPG ile değil Arap unsurlarla yapılmamalı.

Benim gördüğüm ABD bu konuda kesin kararını vermiş değil. Bu işi kesin PYD ile yapacağız noktasında değiller. ABD Genelkurmay Başkanı yarın Ankara'ya gelecek.

FETÖ ve PYD konusunda Trump yönetiminin duruşunun aynı olduğunu düşünmüyorum. Bundan sonraki tavırları ortak çalışmanın seyrine göre şekillenecek." 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?