banner15

ABD: Türkiye, Suriye'ye karşı çok sert

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Cumhurbaşkanı Gül'ün Suriye konusundaki açıklamalarının çok sert olduğunu söyledi

ABD: Türkiye, Suriye'ye karşı çok sert

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Cumhurbaşkanı Gül'ün Suriye konusundaki açıklamasının çok sert olduğunu belirtirken ilginç ifadeler kullandı.

Nuland, günlük basın toplantısında, Suriye'ye yaptırımlar konusunda Türkiye ile iletişimlerinin nasıl olduğuna yönelik soru üzerine ileriye yönelik yapılması gerekenler konusunda Türkiye'nin kendi kararını kendisinin vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suriye ile ilgili açıklamalarını hatırlatan Nuland, ''Gül'ün Türkiye'nin sabrının tükendiğine dair çok sert bir açıklama yaptığını'' ifade etti.

Nuland, ABD olarak tüm müttefik ve partnerlerini, ''ABD'nin Suriye rejiminin siyasi ve ekonomik ilişkilerini daraltmada yaptıklarına çok dikkatli bakmaya ve buna uyum sağlamaya'' çağırdıklarını kaydetti.

Sözcü Nuland, bir gazetecinin ''Rusya'nın, Irak'ın kuzeyindeki Türk askeri üssüne dair fotoğraflar yayımladığını belirterek, Türk askerlerinden, Irak'taki Amerikan askerleri sonrasında bölgede güvenliği sağlamaları yönünde bir beklentileri olup olmadığına'' yönelik soru üzerine bunun, komşu olarak Türkiye ile Irak'ın ele alması gereken bir konu olduğunu söyledi.

ABD olarak, iki ülkenin açık diyalog içinde olmasını istediklerini belirten Nuland, Türkiye ile Irak arasında daha iyi ve güçlü diyaloğun olmasına yardımcı olmak için de çok çalıştıklarını ifade etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 11:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat nazlı
murat nazlı - 8 yıl Önce

kraldan çok kıralcı olunca böyle olunuyor?abd bile yavaş yavaş giderken turkiyeli yetkililer muhaliflere birşey demezken birde yangına benzin dökmeye devam ediyorlar?bu iş ortadoğu projesi değil gönüllü türkiye güç ve yayılma projesi haline geldi?ama yanlış hesap bu kez şamdan dönermi bilmem?bağdattan kıl payı döndü...şam bağdata benzemez................

banner39

banner36

banner37

banner35