ABD'ye gidecek heyet belli oldu

Washington ile ön mutabakat çerçevesinde ABD'ye gidecek heyet belli oldu. Heyetin başında Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal olacak.

ABD'ye gidecek heyet belli oldu

CNN Turk'ün haberine göre, Washington ile yapılan ön mutabakat çerçevesinde ABD'ye gidecek heyet belli oldu.

Ön mütabakat için gidecek heyette Maliye, Adalet ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri olacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki bir heyetin ABD'ye giderek görüşmeler yapacağı bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Yardımcısı Önal'ın başkanlık edeceği heyetin iki ülke arasındaki sorunların çözümünü ele alması öngörülüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Singapur'da yapılan 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ABD’li mevkidaşıyla yüz yüze bir görüşme yapmıştı.

Bakan Çavuşoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Sorunların çözülmesi için bundan sonraki süreçte de yakın iş birliği, diyalog içinde yakın çalışma konusunda mutabık kaldıklarını" ifade etmişti.

Pompeo ise FETÖ ve PKK adına suç işlediği gerekçesiyle ev hapsinde tutulan ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson meselesinde yaşanan gerginliğe rağmen ABD ve Türkiye'nin değerli ortaklar olduğunu dile getirmiş, zorluklara rağmen yakın ve birlikte iyi çalışabilen ABD ve Türkiye'nin, NATO ittifakı çatısında ve diğer mevzularda bir arada çalışmayı sürdüreceğini kaydetmişti.

Diplomatik kaynaklar, ABD’nin yaptırım kararı sonrasında derinleşen krizin çözülmesi için diplomatik yolların açık tutulduğunu dün dile getirmişti. Türkiye’nin ABD ile ön mutabakat sağladığını belirten kaynaklar; detaylı görüşmelerde bulunmak ve süreci daha ileri taşımak için Ankara’dan bir heyetin bir iki gün içerisinde Washington'a gideceğini de ifade etmişti.

Sedat Önal Kimdir?

Dışişleri Bakanlığındaki kariyeriyle dikkat çeken Sedat Önal, Kayseri'de doğdu. Ortaöğretim eğitimini Ankara Fevzi Çakmak Lisesi'nde tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. 

Önal, Ortadoğu ağırlıklı çalışmalarıyla Dışişlerinde yükselen bir bürokrat haline geldi. Suriye krizinin ardından 2012'de Ürdün'e atanan Önal'ın büyükelçilik görevi, 15 Kasım 2016'da sona erdi. Bu görevin ardından  Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak Türkiye-ABD arasındaki Suriye'ye ilişkin sorunların çözümü için Washington'da gerçekleşen toplantılara başkanlık etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 17:51
YORUM EKLE

banner33

banner37