banner15

ABD'den bir poster açıklaması daha

Pentagon'dan sonra ABD Büyükelçiliği'nden de, Rakka'da açılan PKK elebaşı Öcalan posteriyle ilgili bir açıklama geldi

ABD'den bir poster açıklaması daha

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Rakka'nın özgürlüğüne kavuşturulmasının bütün Suriyeliler için bir kazanım olduğu yönündeki tavrımız açık olmuştur. Bu taraflardan beklentimiz, gerginliği artıracak ya da saldırgan olarak görülebilecek eylemlerden kaçınılmasıdır." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, ABD hükümetinin terörizme karşı savaşta ve bölgesel istikrarın artırılmasında Türkiye ile yakın çalışmakta olduğu kaydedilirken, "PKK, Yabancı Terör Örgütleri listesinde yer alan bir örgüttür ve Öcalan, PKK ile bağlantılı terörizm faaliyetleri yüzünden Türkiye'de hapiste bulunmaktadır. Saygı görmeye değer bir şahsiyet değildir." denildi.

DEAŞ'ın başkent ilan ettiği Rakka, aylar süren kuşatmadan sonra yapılan 4 aylık bir operasyonla SDG ismini kullanan PKK/PYD tarafından ABD'nin yoğun desteğiyle geçen salı ele geçirilmişti. PKK'nın Suriye uzantısı YPG mensupları, Rakka meydanında PKK elebaşı Öcalan'ın posterini asmış, meydandaki törende konuşma yapan bir YPG militanı ise Rakka'nın alınmasını Öcalan'a adamıştı.

İLK AÇIKLAMA PENTAGON'DAN GELMİŞTİ

Türkiye'nin sert tepkileri üzerine, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rakka'da terörist elebaşı Öcalan posterlerinin açılmasını kınadığını bildirmişti.

ABD yönetiminin SDG ismini kullanan PKK/PYD’ye askeri ve siyasi desteği sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 14:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35