banner15

Ablukayı kırmaya iki büyük engel

Hükümetin Gazze ablukasını kırmak için başlattığı girişimlerin önünde iki büyük engel var. Bunlardan biri Mısır, diğeri ise ABD.

Ablukayı kırmaya iki büyük engel

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye’nin Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskın nedeniyle özür dilemeyen İsrail’e yönelik 5 tedbirinden biri olan “Gazze ablukasını kaldırma” girişimleri iki kritik engele takılabilir. Mısır ziyaretinde Gazze’ye geçmek istediğini açıkça dile getiren Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, 12 Eylül’de gideceği Kahire’den Gazze’ye geçmesi, Mısır’ın pek sıcak yaklaşmaması nedeniyle gerçekleşmeyebilir. Türkiye’nin Gazze ablukasını Uluslararası Adalet Divanı’na taşıma planı ise ABD’nin BM Genel Kurulu’ndaki baskısına takılabilir.

Radikal'in haberine göre, Gazze ablukasını delecek en önemli adımlardan biri, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyareti sırasında Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye geçmesiydi. Erdoğan 12-13 Eylül’de Kahire’de olacak. Ancak oradan Gazze’ye geçmesi ihtimali çok düşük. Çünkü ABD’nin desteğini arkasına alan ve Filistinlilerin hayat damarı sayılan tünelleri kapatma niyetini ortaya koyan geçici Mısır yönetimi, Erdoğan’ın Refah üzerinden Gazze’ye geçmesine sıcak bakmıyor. Mısırlı diplomatik kaynaklara göre bunun iki nedeni var: Birincisi, Erdoğan’ın güvenliği sağlanamaz. İkincisi; İsrail ile Mısır arasındaki uluslararası anlaşmalar, Refah’tan geçişleri sınırlıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 08:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35