banner39

Afganistan ile Türkiye arasında 'stratejik ortaklık'

Afganistan ile Türkiye arasında önümüzdeki günlerde "Stratejik Ortaklık Anlaşması" imzalanacak

Dış Politika 06.04.2013, 17:03 06.04.2013, 17:03
Afganistan ile Türkiye arasında 'stratejik ortaklık'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan ile Türkiye arasında yüzyıllardır devam eden dostluk ilişkileri, önümüzdeki günlerde imzalanacak "Stratejik Ortaklık Anlaşması" ile yeni bir boyut kazanacak.

NATO'nun 2014 sonuna kadar Afganistan'dan çekilmeye karar vermesi üzerine bu ülkenin yeni dönemdeki en güçlü müttefiklerinden biri Türkiye olacak.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın üç günlük resmi ziyareti çerçevesinde, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile yaptığı görüşmede gündeme gelen ve son şekli konuşulan Stratejik Ortaklık Anlaşması metninin yakın zamanda tamamlanmasının beklendiği bildirildi.

Afgan kaynaklar, Stratejik Ortaklık Anlaşması metninin tamamlanmasının ardından iki ülke liderinin katılımı ile Ankara'da imzalanmasının beklendiğini belirtirken, metnin içeriği ise şimdilik açıklanmıyor.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz'ın Karzai ile görüşmesi sırasında Türk askerinin 2014'ten sonra da Afganistan'da kalması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Türkiye'nin ve Türk askerinin son 11 yılda Afganistan'da büyük işler başardığını dile getiren Afganistan Savunma Bakanı Bismillah Muhammedi, "Türkiye ile var olan iyi ilişkilerimizi arttırarak devam ettirmek istiyoruz" diyerek Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın bir an önce hayata geçirilmesi konusunda istekli olduklarını ortaya koymuştu.

Afgan analistler, Türkiye'nin Afganistan ile stratejik ortak olmasının Türkiye'den ziyade Afganistan için çok önemli olduğunu vurguluyor. Analistler, Türk askerinin 2014'te NATO güçlerinin çekilmesinin ardından burada kalmasının Afgan ordusunun şekillenmesinde önemli rol oynayacağını dile getiriyor.

NATO güçlerinin Afganistan'dan tamamen çekilmesinin ardından gelecek yıldan itibaren ülkede emniyetin sağlanmasından 350 bin personeli bulunan Afganistan Milli Ordusu (ANSF) ve polisi sorumlu olacak.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?