banner15

Ahmedinejad'dan Erdoğan'a Suriye teklifi: ABD'siz çözelim

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki gün İstanbul'da makam aracını ve konvoyunu yol kenarına çekerek İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile yaptığı 37 dakikalık telefon görüşmesinin ilginç ayrıntıları...

Ahmedinejad'dan Erdoğan'a Suriye teklifi: ABD'siz çözelim

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki gün İstanbul'da makam aracını ve konvoyunu yol kenarına çekerekİran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile yaptığı 37 dakikalık telefon görüşmesinin ayrıntılarına Habertürk ulaştı. 

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede Suriye ve Somali konuları konuşuldu. Görüşmede, PKK'nın iki numaralı ismi Murat Karayılan konusunun ise kesinlikle gündeme gelmediği belirtildi.

ABD'Yİ ŞİKÂYET ETTİ 

Suriye'nin ağırlıklı yer tuttuğu görüşmede Ahmedinejad'ın Erdoğan'a, ABD'nin tutumunu şikâyet ettiği öğrenildi. Ahmedinejad, "ABD, İngiltere ve Batılı ülkeler bu işe karışmasın. Bu bizimsorunumuz. Onların niyetleri belli. Onların niyeti Suriye'ye demokrasi ve özgürlüğü getirmek değil, oraları karıştırmak. Bu işi biz birlikte yapalım, doğru yolu Esad'a biz gösterelim. Ülkelerimizin katılımıyla ortak bir arabulucu grubu kuralım" dedi. BaşbakanErdoğan Esad'ın tutumunu eleştirirken, Ahmedinejad, "Esad doğru yapmıyor" diyerek destek verdi.Başbakan Erdoğan, Ahmedinejad'ın ABD'nin devre dışı bırakılması önerisine herhangi bir yanıt vermedi ve Esad'ın tavrını eleştirdi. 

'SÜRE KALMADI DİYORUZ' 

Başbakan Erdoğan'ın, "Biz başından beri Esad'a telkinde bulunuyoruz. Süre kalmadı diyoruz. Kendisinden özgürlüklerin genişletilmesi ve reformların bir an önce hayata geçirmesini istedik ama bunların hiçbirine kulak asmadı, somut adımatmadı. Kendisine söz dinletemedik" ifadelerini kullandığı belirtildi. Başbakan Erdoğan, Esad'ın bu tavırlarıyla kendisini koltuktan etmekle suçladığı, ABD'ye ve Batılı ülkelere koz vermiş olduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan Erdoğan'ı arayan Ahmedinejad "Doğru yolu Esad'a biz gösterelim" dedi. İki lider geçen mayısta İstanbul'da bir araya gelmişti.

Kaynak: Habertürk

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 08:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
ŞAMİL
ŞAMİL - 8 yıl Önce

Ne yaparsa yapsın Eset iktidarda kalsın,öldürmeye devam etsin mi.Çözüm tek,azınlık cuntası Eset ve baascı zalimler iktidarı halka bırakacak.....gerçi Suriyede Silahlı bir başkaldırı dışında iktidarın gitmeyeceğide kesin.Ahmedinecat oyalıyarak Eset e zaman kazandırmak istiyor.Amerikanın,İranın Türkiyenin çözümü diye birşey yok,Halkını katleden Eset bir an önce hangi metodla olursa olsun gitmelidir.

hsedat
hsedat - 8 yıl Önce

Helal olsun diyoruz. Ne varki konuştuğu kişi görevlendirilmiş bir eşbaşkan.

banner39

banner36

banner37

banner35