banner15

Ahtisaari: Barışı bizden beklemeyin

'Akil Adamlar' heyeti, Kürt sorunun çözümünde arabulucu olmadıklarını açıkladı, "Türkiye bu sorunu kendi içinde çözmeli" dedi.

Ahtisaari: Barışı bizden beklemeyin


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

'Bağımsız Türkiye Komisyonu' ya da kamuoyunun 'Akil Adamlar' diye adlandırdığı heyet güneydoğudaki izlenimlerini ve bölgedeki gelişmeler ile ilgili düşüncelerini anlattı.

NTV Ana Haber Bülteni'nde Can Dündar'ın sorularına cevap veren heyet üyeleri, Kürt sorunun çözümünde arabulucu olmadıklarını açıkladı, Ahtisaari, “Türkiye bu sorunu kendi içinde çözmeli” dedi.

Heyetin başkanı, eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari dışında heyette, eski İspanya Dışişleri Bakanı Mercelino Oreja Aquirre, Hollanda'nın eski Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek ve Bağımsız Türkiye Komisyonu Raportörü Albert Rohan yer alıyor.

Dündar'ın "hangi amaçla, kimin adına Türkiye’de bulunuyorsunuz" sorusuna Martti Ahtisaari, "Bağımsız Türkiye Komisyonu adı verilen bir sivil inisiyatif grubuna üye oldukları, Türkiye ile AB arasında yürütülen müzakereleri izledikleri" cevabını verdi.

"ÇATIŞMANIN PARÇASI OLMAK İSTEMİYORUZ"

Amaçlarının "bütün gelişmeleri yakından takip etmek ve Türkiye’nin tam üye olmasına kadar bu alanda çalışmaya devam etmek" olarak belirten Ahtisaari, "Hiçbir şekilde Türkiye’nin iç çatışmalarının bir parçası olmak istemiyoruz. Bu bizim görevimiz de değil. Bunlar önemli ciddi konular. Türkiye’de de birçok azınlık var. Bunlar içsel meseleler, bunlar bu şekilde ele alınmalı. Burada çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile görüştük. Aynı zamanda hükümete de kulak verdik" dedi.

Türkiye'ye Kürt sorununun çözümü konusunda herhangi bir öneride bulunmadıklarını açıklayan Martti Ahtisaari, "benim böyle bir ziyaretten sonra 20 saat dahi sürse herhangi bir soruna çözüm önermem düşünülemez. Elbette hükümet bu sorunu çözebilir. Son derece başarılı bir dış politika yürütüyor. Özellikle bölgesel bağlamda olumlu tepkiler çeken başarılı bir politika. Benim ve meslektaşlarımın böyle tavsiyelerde bulunması söz konusu değil" şeklinde konuştu.

ARABULUCUYA İHTİYAÇ YOK

Ahtisaari, "Uluslararası arabulucuya ihtiyaç olur mu? Yoksa Türkiye artık bu sorunu kendi yöntemleriyle çözecek olgunluğa erişti mi?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Samimiyetle iç meseleler söz konusu olduğunda bunların ülkenin kendi içinde çözülebileceğini umut ediyorum. Bütün hükümetler her zaman bu gibi sorunları kendi başlarına çözmeyi tercih ederler. Ben de samimi bir şekilde hükümetin bu bağlamda, bu yöntemde teşvik etmek istiyorum. Çünkü, bu sorunun çözülmesi herkesin çıkarına olacaktır. Görüştüğümüz insanlar, kimle konuştuysak herkes artık şiddetin bitmesini ve bu sorunun barışcıl şekilde çözülmesini istediklerini söylediler."

Heyetteki İspanya eski dışişleri bakanı Marcelino Oreja Aquirre ise, Kürt sorunu ile Bask bölgesi karşılaştırmalarıyla ilgili bir soru üzerine, "her ülke kendi çözümünü bulmak zorunda. Özellikle demokratik ilkeler bağlamında çok açık bir şekilde siyasi yolların kullanılmasının ne anlama geldiğini ve terörizme başvuruluyorsa ne anlama geldiğini çok iyi bilerek bu sorunun çözülmesi gerekiyor" cevabını verdi.

İspanya deneyimini Türk yetkililerle paylaştıklarını anlatan Aquirre, amaçlarının toplumun tüm kesimleriyle konuşmak ve bir bağımsız rapor hazırlamak olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 13:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35