banner39

AK Parti’den AB’ye ‘Yunanistan’ uyarısı: Tiyatroya çevirmeyin

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik:" Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı 'Yunan tiyatrosu'na çevirmesine izin vermemelidir.

Dış Politika 11.08.2020, 13:37 12.08.2020, 10:04
AK Parti’den AB’ye ‘Yunanistan’ uyarısı: Tiyatroya çevirmeyin

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan ile son günlerde yaşanan gerilime dair yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı ‘Yunan tiyatrosu’na çevirmesine izin vermemelidir.” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in açıklamalarının devamı şu şekilde:

"Gelinen noktada, Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmak ve önceden planlanan çerçevede faaliyetleri sürdürmek üzere kararlı bir şekilde harekete geçmiştir. Yapılan faaliyetler MaviVatan içindedir. Yunanistan’ı ilgilendiren bir konu yoktur. Son hadise, Akdeniz’de gerginliği arttıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Avrupa ise halen Yunanistan'ın çözümsüzlüğü dayatan politikalarının ardından sürüklenmektedir. Avrupa, “Yunan siyasi tiyatrosu’”nun aleti olmamalıdır.Yunanistan’ın Türkiye'nin faaliyetine itiraz etmesinin hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yoktur.Bölgedeki Yunan adalarının Türkiye’nin kıta sahanlığını kesmesi gibi bir iddia uluslararası hukukun hakkaniyet ilkesine aykırıdır.Yunanistan gaspçılık arayışlarını bir kenara bırakmalı."

MİÇOTAKİS DE ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye ait sismik araştırma gemisi Oruç Reis'in Navtex ilan ederek Kıbrıs Adası açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmesi üzerine ulusal güvenlik konseyini acil toplantıya çağırmıştı.

banner53
Yorumlar (1)
hunkartensi 10 ay önce
Ömer Çelik geç kaldı zaten AB Yunanistan ın kaprislerine dur diyebilseydi bugünlerde yaşananlar yaşanmayacaktı dünyanın en saçma şeylerini yaparken Yunanistan hiç sesleri çıkmadı Ege de sınırları Deniz ve Hava sınırları farklı ya gemi ihlal etti deniyor yada uçak ihlal etti deniyor AB bunun için Yunanistan ı hiç uyardı mı yada Ege adalarına silah depolarken AB bilmiyor muydu bu anlaşmalara aykırı diye uyardı mı yada Ak Deniz de sizin ne işiniz var Doğu Ak Denizde diye uyardı mı bunları yapan Yunanistan a dur demeyen AB şimdi kalkmış Yunanistan ın arkasındayız diyor ne yani illada nükleer silah yaptık mı dememiz lazım
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?