banner39

Akil insanlar buluşması sona erdi

Başbakan Erdoğan ile gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 4,5 saat sürdü.

Dış Politika 04.04.2013, 23:41 04.04.2013, 23:41
Akil insanlar buluşması sona erdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Çözüm Süreci Akil İnsanlar Heyeti İstişare Toplantısı", yaklaşık 5 saat sürdü. Toplantı sonrası 'Akil İnsanlar' olarak seçilen ünlü isimler açıklamalarda bulundu.

Akil insanlar buluşması sonrasında açıklamalar yapıldı.

İşte o açıklamalar:

Can Paker: "Şu an söylenecek çok bir şey yok. Daha yeni başlıyor. Sahaya çıkmadan sürecin ne olacağını bilemezsiniz. Olayın daha çok başındayız. Habercilere verecek çok bir şeyimiz yok."

İzzettin Doğan (Cem Vakfı Genel Başkanı): "Çalışma Komisyon'un süresi bir aydı ama bu sürenin uzatılması teklifi geldi. Başbakan da bunu iki aya çıkardı."

Doğu Ergil: "Sanatçılar gazeteler nasıl davranmalı, hangi dili kullanmalı konuları tartışıldı."

Oral Çalışlar: Böyle bir teklifi memnuniyetle kabul ettim. Türkiye’nin kaderini ve geleceğini değiştirmek adına bir şeyler yapmak isteyen biri olarak memnunum. Çözüm sürecini samimi olarak destekleyen ve isteyen insanlar var listede. Bütün isimler çözüm sürecini destekliyor.

Etyen Mahçupyan: "Hükümetin dizayn ettiği bir proje ve sivil toplumun yardımını istediği bir proje. Sürecin başarılı olmasını ve bu hükümetin de bu süreçte başarılı olmasını istiyorum. Vatandaş olarak elimden geleni yapacağım."

Hülya Koçyiğit: "Ben de bir anneyim. Annelerin gözyaşlarının dinmesi için burdaydık."

Muhsin Kızılkaya (Yazar): "Başbakan bize bir şey dikte ettirmedi. Bunları yapın demedi. Bu bir hükümet inisiyatif ile oluşturulmuş bir heyet ama çalışma usullerini heyetin kendisi belirleyecek. Her bölgenin grubu kendi arasında toplantılar yapacak. Bir aylık bir süre için ön görülmüş bir komisyondu süreyi iki aya çıkardılar. İki ay sonunda rapor oluşturulacak. Yüzde 50 üzerinde bir destek var. Bunu 60a çıkarmanın yollarını arayacak heyet.

Gurur verici. Türkiye’nin 30 yıldır süren korkunç bir kanlı çatışmanın sonunun getirilmesinde bir katkımızın olması çok güzel bir şey. Öteden beri barışın özlemi içinde olan biriydim. Bunu insanlara daha çok anlatmaya çalışacağım. Elimden geleni yapacağım. "

Mithat Sancar (Yazar) : Son derece verimli açık bir toplantı oldu.Soruların açıkça sorulduğu bir ortamdı.

Kurumun çalışma yöntemleri ve işlevleri yetkileri konusunda da sorular soruldu. Onlar Başbakan ve Bakanlar tarafından cevaplandı. Bence durumun netleşmesi ve belirginleşmesi açısından çok faydalı bir toplantı oldu.

Nasıl çalışacak, ne yapacak soruları vardır bunların birçok kısmının temelsiz olduğu bir toplantı oldu.

Barış Sürecine katkı sunmak. Bu heyetlerin kendilerine bırakıldı çalışma süreci. Bunlar bizim önerilerimizdir denildi. Dayatma söz konusu olamaz. Çalışma yollarınızı kendiniz belirleyeceksiniz denildi. Heyetlerin, grupların kendilerine çok geniş bir inisiyatif bırakılıyor. Lojistik hizmetleri eksiksiz hükümet tarafından karşılanacak.

Sibel Eraslan (Yazar) : Gruplar belirlendi ben Doğu Anadolu grubundayım. Her bölgede 9 kişi var. Genel olarak sivil toplantı örgütlerinden gelen arkadaşlarımız var. Öğretim üyeleri, sanatçılar , gazeteciler var. Türkiye’de birçok akil insan olduğunu söyledi. Bütün herkesin bu sürece katılmasını talep ediyoruz denildi.

Başbakanımız size şu konferansı yapın bu konuyu konuşun demeyeceğiz dedi. Doğu Anadolu Bölgesi’nde 15 vilayet var. Sivil toplum örgütlerini, üniversiteleri,  insanları elimizden geldikçe  ziyaret etmeye başlayacağız.  Yarından sonra Urfa’da olacağım. Bu ziyaretlerimizi bu kucaklaşma, toplum ile bir araya gelme selamlaşma, helalleşmeyi yapacağız. Gittiğimiz bölgelerden elde ettiğimiz sorular ve taleplerin aktarılmasında yardımcı olacağız.

Ali Bayramoğlu (Yazar): "İyi bir toplantıydı. Ne yapılacağı ile ilgili başbakan açıklamalarda bulundu. Katılanlarda bu işin metedolojisini nasıl bir çalışma olacağına dair sorular sordular.

Ne şekilde çalışılacağına dair grupların kendisinin karar vereceği konuşuldu. Barış fikrini topluma nasıl anlatılacağı konuşuldu."

 

 

 

Yorumlar (1)
Ötüken 10 yıl önce
Hülya avşar akil adam seçilmiş ya, yılmaz erdoğan kadir inanır :)) yazıklar olsun bu işi ne yediği belirsizlere bırakanlara...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?