Almanya ile normalleşme iki ülkenin de faydasına

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın planlanan Almanya ziyaretinde iki ülke arasındaki tartışmalı konuların görüşüleceğini açıkladı

Almanya ile normalleşme iki ülkenin de faydasına

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın planlanan Almanya ziyaretinde iki ülke arasındaki uzun süredir gündemde olan konuların yeniden masaya yatırılacağını belirtti.

Maas, Türkiye'de hâlâ cezaevlerinde bulunan Alman vatandaşları olduğunu, bu durumu anlayamadıklarını ifade etti. Almanya Dışişleri Bakanı, görüşmede "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'in içi ve çevresindeki askeri faaliyetleri de gündemde olacak" dedi.

Aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerde normalleşme sürecinin devam etmesini istediklerini vurgulayan Maas, üç milyon Türk kökenlinin yaşadığı bir ülke olarak bunun Almanya için çok büyük önem taşıdığını belirtti. Dışişleri Bakanı ilişkilerde normalleşmenin Türkiye'nin de çıkarına olduğunu belirterek, özellikle ikili ekonomik ilişkilerin önemine işaret etti.

Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer de, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte Almanya'nın Erdoğan'ın ziyaretini 'açık ve eleştirel' bir diyalog için kullanması gerektiğini belirtti.

Kramp-Karrenbauer, "İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarındaki sorunları her zaman şeffaf bir şekilde görüşmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Erdoğan'ın Almanya'ya kesin tarih belli olmamakla birlikte sonbahar aylarında resmi bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 17:01
YORUM EKLE

banner33

banner37