banner39

Ankara - Bağdat arasında buzlar eriyor

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Irak Başbakanı Maliki'nin danışmanlarından Feyyaz ile Londra'da bir araya geldi

Dış Politika 16.04.2013, 15:00 16.04.2013, 15:00
Ankara - Bağdat arasında buzlar eriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin iki ayda Türkiye'ye yaptığı iki ziyaret etkileri devam ediyor. Kerry'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerden sonra Türkiye ile İsrail arasındaki Mavi Marmara krizi İsrail'in özür dilemesi ve Türkiye'nin şartlarını kabul edeceğini açıklamasıyla sona ermişti. Şimdi de uzun zamandır gerginliğin yaşandığı Bağdat yönetimi ile üst düzey temas kuruldu.

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Maliki yönetimiyle uzun zamandır kurulan ilk üst düzey temas, 8 Nisan'da Londra'da gerçekleşti. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Irak Başbakanı Maliki'nin en yakın danışmanlarından, Ulusal Güvenlik Danışmanı Feyyaz ile bir araya geldi. Türk Dışişleri kaynakları, görüşmeyi doğrulayarak, "teknik düzeyde" olduğunu ifade ettiler.

Sinirlioğlu - Feyyaz görüşmesinin ana gündem maddelerinden birini, Ankara ile Bağdat yönetiminin son dönemde en büyük gerilimi yaşadığı konu olan enerjinin oluşturduğu konuşuluyor.

Ankara'nın petrol çıkarma ve satma konusunda Bağdat yönetiminden bağımsız hareket etme eğilimindeki Kuzey Irak Kürt yönetimi ile yakınlaşması, Nuri El Maliki yönetimi tarafından çok sert eleştiriliyordu. Ancak John Kerry'nin Ankara ve Bağdat'ta yaptığı görüşmelerin ardından, yumuşamaya ilişkin ilk mesaj 6 Nisan'da bizzat Maliki'den geldi. Irak Başbakanı, Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını söyledi, Ankara ise basın aracılığıyla gelen bu mesajı, diplomatların ifadesiyle, "memnuniyetle not etti". Nitekim Maliki, açıklamasından hemen iki gün sonra da, Sinirlioğlu ile görüşmesi için en yakın danışmanını Londra'ya gönderdi.

Görüşmede, Ankara ile Bağdat'ın ilişkilerinin çok yakın olduğu, ortak hükümet toplantıları yapıldığı dönemde gündeme gelen, Irak'ın güneyindeki petrol ve doğalgazı, ülkenin kuzeyine, oradan da Türkiye'ye ulaştıracak "Güney-kuzey boru hatları" projesinin de ele alındığı ifade edildi.

Gürcanlı haberinde Dışişleri yetkililerinin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu'nun Iraklı mevkidaşını görüşme için davet etmiş olduğunu, ancak bu davete henüz Bağdat'tan cevap verilmediğini ifade ettiğini aktardı.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?