Ankara "Brunson pazarlığı yok" dedi

İsrail'de haksız yere gözaltına alınan Ebru Özkan'ın salıverilmesi hakkında ABD'li rahip Brunson için pazarlık yapıldığı iddiaları yalanlandı

Ankara "Brunson pazarlığı yok" dedi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Amerikalı rahip Andrew Craig Brunson’ın serbest bırakılması için ABD-İsrail-Türkiye üçgeninde bir anlaşma yapıldığı iddiasına Ankara’dan yalanlama geldi.

Reuters ajansına konuşan üst düzey bir yetkili, ‘İsrail’in Türk vatandaşı Ebru Özkan’ı bir takas anlaşması kapsamında serbest bıraktığı’ iddiası için ‘tamamen temelsiz’ dedi.

Yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail'de düzmece terör suçlamalarıyla gözaltına alınan Ebru Özkan'ın salıverilmesi karşılığında Andrew Brunson'ın serbest bırakılması için Türkiye ile ABD arasında anlaşma yapıldığına yönelik haberler olduğunu gördük." ifadelerini kullandı.

"Bu haberler tamamen asılsızdır." diyen yetkili, Türk hükümetinin, ülkenin bağımsız yargısının işlerine karışma gibi bir niyetinin olmadığını vurguladı.

ABD basınında, Özkan'ın İsrail tarafından serbest bırakılması için ABD'nin devreye girmesi karşılığında rahip Brunson'ın salıverilmesi için Türkiye ile ABD'nin anlaşmaya vardığı iddiaları yer almıştı.

Kudüs'e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran'da Türkiye'ye gitmek için geldiği Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınan Özkan, İsrail askeri mahkemesinin şartlı tahliye kararı sonrası tutuksuz yargılanmak üzere 11 Temmuz gecesi serbest bırakılmıştı.

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen papaz Brunson'ın tutukluğu "sağlık sorunları" dikkate alınarak ev hapsine çevrilmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 15:56
YORUM EKLE

banner33

banner37