banner15

Ankara: Esad çok geç kaldı

Esad, "Türkiye'yi dinleriz. Ama gerçek niyeti bilmiyoruz" dedi. Ankara, "Bizce geç kaldı" yorumu yaptı

Ankara: Esad çok geç kaldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye Lideri Esad, dün gece TV'de Batı'dan gelen, "artık git" tepkileri ve reformlar hakkında soruları cevapladı.

Suriye devlet televizyonuna çıkan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ile ilgili bir soru üzerine, "Belli konularda ülkelerin tecrübelerinden ders çıkarmak istiyoruz. Ama gerçek niyetin ne olduğunu bilemediğimiz için ihtiyatlı davranmak istiyoruz. Suriye'nin kararlarına dışarıdan kimsenin müdahale etmesini istemeyiz" dedi. Sadece güvenlik ve askeri çözümlerden yana olmadıklarını belirten Esad, asıl çözümün "Siyasi çözüm" olduğunu kaydetti. Suriye lideri, güvenlik güçleriyle karşı koymak zorunda oldukları durumlarla karşılaştıklarını ifade ederek, birçok başarılar kazandıklarını, ülkede güvenliğin eskisinden iyi olduğunu söyledi.

SEÇİMLER ŞUBATTA

Ülkenin bir geçiş sürecinde olduğunu belirten Esad, Halk Meclisi seçimlerinin 2012 Şubat ayında olmasını beklediğini dile getirdi. Esad, Anayasanın tümünün yeniden gözden geçirileceğini de kaydetti. "Sömürgeci ülkelerin reform adı altında asıl amaçları, onlara istedikleri her şeyi sunmak ve bütün haklardan vazgeçmektir ama hiçbir koşulda bunun hayalini bile kurmasınlar" diye konuşan Esad, şöyle devam etti: "Suriye'nin batılı ülkelerle ilişkisi egemenlik üzerine kurulu çatışma ilişkisidir, batı sürekli olarak Suriye dahil bazı ülkelerin egemenliğini yok etmeyi hedeflemektedir, ancak Suriye kesin bir şekilde egemenliğine ve bağımsızlığına tutunmaktadır." Esad, Suriye'ye karşı herhangi bir askeri müdahalenin çok ağır sonuçlar doğurabileceğini ileri sürerek, askeri müdahalenin söz konusu olmasının çok zor olduğunu sözlerine ekledi. Ekonominin bu süreçte zarar görmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Esad, "Suriye kendi kendine yetme özelliğine sahiptir ve bölge ekonomisi açısından Suriye stratejik öneme sahiptir" ifadelerini kullandı.

'Türkiye ile Batı'yı ayırması önemliydi'

Habertürk'ün haberine göre, Ankara, Esad'ın sözleriyle ilgili "Bizce çok geç kaldı" yorumunu yaptı. Dışişleri yetkilileri, Esad'ın Türkiye ile ilgili "Tecrübelerinden ders çıkarmak istiyoruz. Ama gerçek niyetin ne olduğunu bilemediğimiz için ihtiyatlı davranmak istiyoruz" sözleriyle ilgili ise "Batılılarla Türkiye'yi ayrı tutması önemliydi. 'Türkiye'nin tavsiyelerini dinleriz' mesajı uluslararası camiaya bir mesajdır. Türkiye'nin niyeti ise açıktır: Suriye'nin istikrarı ve refahı. Bu sözler kamuoyuna yönelik laflardır" yorumunda bulundu.

Dışişlerine göre, Esad'ın anayasa değişikliği ve seçimlere gidilmesi ile ilgili sözleri, Davutoğlu ile Şam'daki zirvede görüşülen konuların başında geliyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 10:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35