banner15

Ankara, Kafili'ye yapılan saldırıyı kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu üyesi Münir Kafili’nin Kerkük kentinde, evinin yakınında uğradığı silahlı saldırıyı kınadı.

Ankara, Kafili'ye yapılan saldırıyı kınadı

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kafili’nin bugün Kerkük’te evinin yakınında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybettiğinin büyük bir üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, Kafili'ye Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabır ve metanet dileğinde bulunuldu. 

Açıklamada, söz konusu terör saldırısının şiddetle kınandığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi’yi telefonla arayarak taziyelerini sunduğu belirtildi. 

ITC Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Selahaddin Vali Yardımcısı Ahmet Koca'nın, diğer bazı Türkmen soydaşlarla birlikte tam bir yıl önce Tuzhurmatu’da düzenlenen intihar saldırısında katledildikleri hatırlatılan açıklamada, Irak’ta güvenlik durumunun son yıllarda giderek kötüleştiğinin, özellikle 6 Haziran'da Musul’a yapılan saldırıdan sonra durumun daha da vahim bir hal aldığının, şiddet olaylarından Irak halkını oluşturan tüm unsurların etkilendiğinin gözlendiği bildirildi. 

Bakanlık, Irak'taki terör saldırılarında çok sayıda Türkmen soydaşın yanı sıra toplumun önde gelen isimlerinin özellikle hedef alınmasına ve şimdiye kadar faillerinin yakalanamamış olmasına dikkati çekerek, Irak’ta son dönemde başlayan çatışmalar sonucu çok sayıda soydaşın göç etmek zorunda kalmasının da endişeyle izlendiğini ifade etti.

Açıklamada, Türkiye'nin Irak’ta barış ve istikrarın tesisiyle Türkmen toplumu dahil olmak üzere bu ülkedeki tüm kesimlerin huzur ve refahının temini için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğu kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca, Türkmen soydaşların yaşadığı bölgelerdeki yetkililer dahil olmak üzere tüm Irak makamlarından, ülke içinde barış içinde yaşamaktan başka bir hedef gütmeyen, Irak'ın kurucu unsuru ve sadık vatandaşları olan Türkmenlerin ve onların siyasi temsilcilerinin güvenliğinin sağlanması, katillerinin süratle yakalanarak adalet önüne çıkarılması için artık ciddi şekilde çaba sarf edilmesi beklentisi dile getirildi.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 09:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48