Ankara: Kırım'ın kararı tehlikeli ve yanlış bir adım

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun aldığı referandum kararının, bölge ile ötesinde olumsuz sonuçlar doğurabilecek tehlikeli ve yanlış bir adım olarak değerlendirildiğini açıkladı

Ankara: Kırım'ın kararı tehlikeli ve yanlış bir adım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Ukrayna’daki siyasi krizin, ülkenin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü temelinde, demokratik ilkeler çerçevesinde, uluslararası hukuka ve anlaşmalara uygun şekilde çözülmesi gerektiğini vurgulayageldik. Ayrıca soydaşlarımız Kırım Tatarlarına da ev sahipliği yapan Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki koşulların özel bir hassasiyet taşıdığının altını çizerek,  Kırım’da gerilimin düşürülmesi için ilgili tüm taraflara  itidal ve sağduyu çağrısı yaptık" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu anlayışla, söz konusu referandum kararının, ülkedeki krizin çözümü gayretlerine katkı sağlamayacağına inanıyoruz. Kararı, Kırım’daki farklı gruplar arasında ciddi kırılmalara yol açabilecek, bölgede ve ötesinde olumsuz sonuçlar doğurabilecek, tehlikeli ve yanlış bir adım olarak değerlendiriyoruz.

Ukrayna’daki siyasi krize,  oldu bittilerle değil, yukarıda anılan temelde, uzlaşı ve diyalog yoluyla çözüm bulunabileceğini bu vesileyle bir kez daha anımsatmak istiyoruz."

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, Kırım’ın statüsüyle ilgili referandumun 16 Mart'ta yapılmasına karar vermişti.


 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 07:33
banner53
YORUM EKLE

banner39