banner39

Ankara ve Bakü'den TANAP'ı hızlandırma kararı

Bakü'de bulunan Başbakan Davutoğlu, TANAP projesinin hızlandırılması kararı aldıklarını söyledi

Dış Politika 03.12.2015, 15:02 03.12.2015, 16:13
Ankara ve Bakü'den TANAP'ı hızlandırma kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bakü'de bulunan Başbakan Davutoğlu, Aliyev ile düzenledikleri basın toplantısında, TANAP projesinin hızlandırılması kararı aldıklarını söyledi. TANAP ile Azerbaycan gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya satılacak.

Toplantıda konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Türkiye-Azerbaycan birliği her zaman iyi bir birlikteliktir. Bölgede yeni tehdit ve riskler var, bunlara hazır olmalıyız. Türkiye güçlü oldukça Azerbaycan da güçlü olacaktır." dedi.

Aliyev, "TANAP projesinin icrasında hiçbir problem yoktur. Azerbaycan'da çok zengin gaz yatakları vardır. Elbetteki bizim esas ihraç yolumuz da artık bellidir, bu Türkiye'dir." diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise TANAP'ın daha da hızlandırılması konusunda anlaştıklarını belirterek şunları söyledi:

Azerbaycan'la olan ilişkilerimiz hep en üst düzeyde oldu. TANAP Projesi karşılıklı güvenle hayata geçirildi. TANAP Projesi'nin 2018'den önce bitirilmesi için anlaştık. Gece gündüz çalışacağız. TANAP Projesi, Avrupa içi dengeleri de etkileyecektir. Türkiye üzerinden enerji sevkiyatı en güvenli yol konumunda.

Türkiye'nin 9 milyar, Azerbaycan'ın 4 milyar dolarlık bir yatırımı mevcut karşılıklı olarak. Hedefimiz bu yatırımları 20 milyar dolara çıkarmak.

TANAP NEDİR?

TANAP'ın açılımı, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi olarak biliniyor. TANAP, projesinin amacı, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmak. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridorunu oluşturuyor.

Büyütmek için tıklayınız (+)

TANAP, Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak. Bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğal gaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacak. Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya’da olmak üzere, ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacak.

TANAP Doğal Gaz Boru Hattı sistemi; 19 kilometresi Marmara Deniz geçişi olmak üzere toplam 1850 kilometre ana hat ile Türkiye içerisindeki çıkış noktalarına olan bağlantı hatlarının işletmesinde kullanılmak üzere sayı ve nitelikleri aşağıda belirtilen yer üstü tesislerinden oluşuyor: 7 adet kompresör istasyonu, 4 adet ölçüm istasyonu, 11 adet pig istasyonu, 49 adet blok vana istasyonu ve Türkiye’deki ulusal doğal gaz şebekesini beslemek üzere 2 adet gaz çıkış istasyonu.
                              
Projede yer üstü tesislerine ilaveten geçici olarak kullanılmak üzere işçilerin konaklayacağı kamp sahaları, boru depolama alanları ve erişim yolları da tesis edilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?