banner39

Ankara'dan AB'ye vize çağrısı

Bağış, AB'deki muhataplarına yazdığı mektupta, "Vize engelini kaldırın" dedi.

Dış Politika 02.04.2012, 16:08 02.04.2012, 16:08
Ankara'dan AB'ye vize çağrısı

Avrupa Birliği'ne bir kez daha, "Türk vatandaşlarına vize engelini kaldırın" çağrısı yaptı. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği'ndeki muhataplarına, kısa süre önce birer mektup göndererek Türkiye'nin beklentilerine ilişkin resmi çağrıda bulundu.

Türkiye, Avrupa Birliği'den Türk vatandaşlarına vize engelini kaldırmasısını istiyor. Üstelik bu konuda Birlik içinde alınmış birçok karar da var.

Hem Avrupa Adalet Divanı hem de Birlik üyesi ulusal mahkemelerin, Türk vatandaşları lehine verdiği vize kararları bulunuyor.

İşte Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Birliği'ndeki muhataplarına birer mektup göndererek resmi çağrıda bulundu ve bu kararları hatırlattı. Bağış, mektupları Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle, İçişlerinden Sorumlu üyesi Cecilia Malmström, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Birliğin Dönem Başkanı Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal'e gönderdi. Bağış, muhataplarına;  "Avrupa Mahkemelerinin hukukun üstünlüğü ve ahde vefa ilkesini gözettiğini görmek memnuniyet vericidir. Birlik üyesi hükümetler de benzer bir şekilde hareket ederek söz konusu mahkeme kararlarına uymak için gerekli değişiklikleri yapmalıdır" dedi.

Egemen Bağış, Hollanda Danıştayı'nın Türk vatandaşlarının iş amaçlı seyahatlerinde vize şartının aranmasını, Ankara Antlaşması'nın "ayrımcılığın yasaklanması hükmüne" aykırı gördüğünü de hatırlattı. Türkiye ekonomisinin kaydettiği başarılara dikkati çeken Bağış, "Vize uygulaması kaldırıldığı takdirde, ekonomik kriz içindeki Birlik üyesi ülkelerin, Türk vatandaşlarının ziyaretlerinden fayda sağlayacakları açıktır" vurgusu yaptı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü