banner39

Ankara'dan Bağdat'a cevap

Türkiye, Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretine sert tepki gösteren Irak hükümetine "Tepkinin yersiz olduğu" cevabını verdi. Ak Partili Hüseyin Çelik Maliki'ye çattı: ABD işgalinden rahatsız olmadı!

Dış Politika 02.08.2012, 22:33 03.08.2012, 09:48
Ankara'dan Bağdat'a cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretine merkezi Irak hükümetinin sert tepki göstermesini değerlendiren bakanlık yetkilileri, tepkinin yersiz olduğunu söyledi.

Dışişleri yetkilileri, Kerkük gezisinin Irak hükümetine tepki amacıyla yapılmış bir gezi olmadığını belirterek, Erbil ile Kerkük arasının 70 kilometre olduğunu ve Kerkük’ün de Irak ’ın bir parçası olduğunu söyledi.

Yetkililer, Bağdat’ın tepkisinin gereksiz olduğunu söyleyen yetkililer, ’Gezi resmi ziyaret kapsamında olmadığı için tepkiler de yersiz’ dedi.

ÇELİK: ABD İŞGALİNDEN RAHATSIZ OLMADI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bugün Kerkük'e yapmış olduğu ziyaretle ilgili Irak Hükümeti ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin basın danışmanının sözlerine Twitter üzerinden sert tepki gösterdi. 

İşte Çelik'in açıklamaları:
"Amerikalıların yıllarca Irak'ı işgal etmesinden ve arkasında yüz binlerce dul ve yetim bırakmasından rahatsızlık duymayan Malikî zihniyeti Her nasılsa Sayın Davutoğlu'nun Kerkük'e yapmış olduğu son derece barışçı ve iyi niyetli ziyaretinden rahatsız oluyor.

Etkin ve aktif bir dış politika vizyonuna sahip olmanız, ille de her zaman başkalarının size geleceği anlamına gelmez. Bir çok konuda ABD'lilerin bize gelmesi,onların daha zayıf olduğu anlamına gelmez. "Niye Barzanî gelmiyor biz gidiyoruz?" itirazı anlamsızdır.

Barzanî kısa bir süre önce Türkiye'de idi. Büyükelçileri bakanlığa çağırır gibi her yabancı yöneticiyi canınız istedikçe çağıramazsınız. Kimin ne için nereye gittiği önemlidir. Esas olan aldığınız sonuçtur. Tabii ki hiç bir zaman Pembe İncili kaftan ruhundan taviz vermeden..."

KÜRT GRUPLARA ' PKK VE PYD' UYARISI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , beraberinde heyetle birlikte Erbil'de Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanlık konutunda Suriyeli muhaliflerle bir toplantı yaptı. Toplantıya Bölgesel Kürt Yönetimi İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Kürdistan Yurtseverler Birliği Politbüro üyesi Sadi Ahmed, Suriye Ulusal Konseyi üyeleri ve Suriye Ulusal Kürt Konseyi üyeleri katıldı. Toplantı öncesinde gazeteciler kısa süre görüntü aldıktan sonra konuttan dışarı çıkarıldı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye ’nin Suriye’de silahlı terörist gruplara karşı net görüşünü Kürt gruplara ifade edeceğini bildirdi.

Suriye’nin kuzeyinde bulunan PYD’nin Kandil ’de bulunan PKK yönetimi ile irtibatı olduğunu değerlendirdiklerini belirten yetkililer, PYD’nin Suriye’deki silahlı gücünün PKK kaynaklı olduğunu belirtti.

Suriye’deki yönetim sistemine Suriye halkının karar vermesini Türkiye ’nin net olarak ifade ettiğini belirten yetkililer, orada yaşayan Kürtlerin statü sahibi olup olmayacaklarının Türkiye açısından önemli olmadığını vurguladı. Türkiye için önemli olanın Suriye’de tehdit unsuru olarak değerlendirilen PKK varlığı olduğunu belirten yetkililer, Türkiye ’nin elindeki net verilere göre Afrin ve Kobani’de PKK varlığının tespit edildiğini söyledi. Irak ’ın kuzeyinde eğitim verilen Suriyeli Kürtlerin Suriye’ye geçtikten sonra PYD dolayısıyla PKK kontrolüne girebileceklerini belirten yetkililer, bunun da taraflara net olarak bildirildiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?