banner39

AP: Türkiye'nin AB ile müzakereleri dondurulsun

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup, müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını talep etti.

Dış Politika 22.11.2016, 21:06 22.11.2016, 23:46
AP: Türkiye'nin AB ile müzakereleri dondurulsun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük iki siyasi grup Türkiye ile üyelik görüşmelerinin geçici olarak dondurulması için Avrupa Birliği'ne çağrıda bulundu.

Spunik'te yer alan habere göre üyelik görüşmelerinin dondurulması çağrısına Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan toplu görevden almalar gerekçe gösterildi. Merkez sağ Avrupa Halk Partisi grubu lideri Manfred Weber, AP'nin Fransa'nın Strasbourg kentinde bulunan merkezinde yaptığı konuşmada "Türkiye'ye mesajımız çok açık, üyelik görüşmeleri derhal dondurulmalı" dedi.

Manfred Weber'in çağrısına parlamentodaki ikinci en büyük siyasi grup olan Sosyalistler ve Demokratlar'ın (S&D) lideri Gianni Pitella da destek verdi. Gianni Pitella, "Üyelik görüşmelerini dondurmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Parlamentodaki siyasi gruplar, liberallerin girişimi ile hazırlanan ve perşembe günü oylamaya sunulacak bir karar tasarısı üzerinde uzlaşmıştı. Karar tasarısında Türkiye'deki antidemokratik uygulamalar gerekçe gösterilerek Avrupa Birliği'nin Türkiye ile yürüttüğü üyelik sürecinin durdurulması talep ediliyor. AP'de kabul edilmesi beklenen tasarının hukuki bağlayıcılığı bulunmamakla birlikte Türkiye — AB ilişkileri açısından sembolik önem taşıyor.

 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?