banner39

Arınç: Suriye makul bir cevap vermeli

Başbakan Yardımcısı Arınç, sükunetin muhafaza edilmesi gerektiğini belirterek Suriye'nin de uçağı neden düşürdüğüne dair makul bir cevap vermesi gerektiğini söyledi

Dış Politika 23.06.2012, 14:31 23.06.2012, 14:31
Arınç: Suriye makul bir cevap vermeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'Suriye, uçağın neden düşürüldüğü sorusuna cevap vermek mecburiyetindedir.' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hatay'ın güneybatısında askeri uçağın düşürülmesine ilişkin, ''Sükunet içerisinde olmalıyız. Tahrik edici konuşma ve davranışlara kesinlikle prim vermemeliyiz. Evet, kritik bir konu olduğunu kabul ediyoruz. Ancak bunu açıklayıcı bilgilere sahip değiliz, konu üzerinde süratle bir çalışma yapılmaktadır. Umarım en kısa zamanda bu ilan edilecektir'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hatay'ın güneybatısında askeri uçağın düşürülmesine ilişkin, arama çalışmalarının Türkiye tarafından 5 helikopter ve gemilerle yapıldığını, çalışmalara Suriye tarafının da yardımcı olduğunu belirterek, ''Arama çalışmalarına katıldıklarına ve bu olayla ilgili bir kasıttan bahsedilmediğine göre Suriye tarafı bunu açıklamak mecburiyetindedir'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hatay'ın güneybatısında askeri uçağın düşürülmesine ilişkin olarak, Suriye'nin açıklama yapmasının beklendiğini ifade ederek, ''Temaslar sonucunda bu açıklama yapıldığında, Türkiye tarafından da buna ilişkin bir sonuç ortaya konulduğunda, savaş uçağı olmayan, keşif-eğitim amaçlı rutin çalışmalarını sürdüren uçağımızın hangi kara sularında, ne şekilde ve hangi amaçla düşürüldüğü konusu kamuoyuna da ilan edilecektir'' dedi.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?