banner39

'Avrupa kendisini sorguluyor'

Doç. Dr. Şenocak, AB Komisyonu'nun başlattığı Avrupa Kültür, Bilim ve Yenilikçi Diplomasi projesi ile Avrupa'nın kendisini sorguladığını söyledi

Dış Politika 02.11.2016, 16:12 02.11.2016, 16:12
'Avrupa kendisini sorguluyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Komisyonu, kültürler arası çatışma ve yanlış algılarla mücadele etmek, özellikle komşu ülkeler ve Müslüman coğrafya ile ilişkileri yeni stratejik politikalar üzerine konumlandırmak amacıyla bu yıl Avrupa Kültür, Bilim ve Yenilikçi Diplomasi (EL-CSID) projesini başlattı.

Belçika tarafından yönetilen konsorsiyumda Almanya, Kazakistan, Singapur, Slovenya, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan 9 akademisyen uzman görev aldı.

Bu konsorsiyumda Türkiye ve Müslüman ülkeleri temsilen görev yapan, AB kültürel diplomasi ve komşu Müslüman ülkeler ile ilişkiler konularını yöneten tek Türk uzman akademisyen Paris Üniversitesi Diplomatik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Kültürel Diplomasi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Naciye Selin Şenocak, AB'nin, EL-CSID projesinden sonraki süreçte izlediği politikaları değerlendirdi.

Şenocak, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin, dünyada son yıllarda yaşanılan çatışmaların, savaşların, terör olaylarının, göçmen krizi probleminin kültürel etkileşim ve bilimsel iş birliğiyle çözülebileceğinin altını çizdiğini belirtti.

"AB'Yİ YÖNLENDİREN EN ÖNEMLİ ETKEN..."

AB'yi bu konuya yönlendiren en önemli etkenin, Avrupa'da giderek artan DEAŞ, El-Kaide gibi terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen terör olayları olduğunu vurgulayan Şenocak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar terör olayları Avrupa dışında gerçekleşiyordu, şimdi ise Avrupa’nın kalbinde, başkentlerinde yüzlerce insanın ölümüyle sonuçlanıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, EL-CSID projesi ile bugüne kadar temsil ettikleri insan hakları, demokrasi, eşitlik gibi Avrupa değerler sistematiğinin neden komşu ülkeler ve Müslüman ülkelerde etki etmediğini araştırmayı, artan terör olaylarıyla Müslümanlara karşı oluşan tepkileri önlemeyi, Avrupa'da yaşayan Müslüman gençlerin terör örgütlerine katılmalarının nedenini anlamayı, Avrupa ile Müslüman ülkelerin değerler sistematiğini ortak bir paydada birleştirmeyi hedeflemektedir.

Bu önemli bir gelişmedir. 'Biz nerede yanlış yaptık' diyerek, Avrupa aslında kendini sorgulamaktadır. Avrupa'nın geçmişten günümüze Afrika ve Arap ülkelerindeki sömürgeci politikasının, Müslüman göçmenleri ayrıştırmacı tavrının bedelini terör olaylarıyla ödemektedirler."

Şenocak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AB niye kültürel diplomasiye önem veriyor? Kültür aslında tehlikeli ve stratejik bir kavram, tarihsel, dinsel, sosyolojik, siyasi değerler sistemini temsil ediyor. Bilim diplomasisi ise tarafsızlığı ve evrensel değerleri temsil ettiği için bunun Müslüman dünyasıyla köprü görevi yapacağı düşünülüyor. Gerek kültür gerekse bilim bir 'soft power' olarak karşı tarafı cezbetmek için kullanılan bir araçtır. Bu kavramlarla toplumların değer yargılarını değiştirebilirsiniz."

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?