banner39

Bakan Bozkır: Vize muafiyetinde umutlar azalıyor

Bakan Bozkır, vizesiz seyahat umutlarının terörle mücadele yasalarında değişiklik söz konusu olmadığı için azaldıoğını söyledi

Dış Politika 12.05.2016, 16:24 12.05.2016, 16:24
Bakan Bozkır: Vize muafiyetinde umutlar azalıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır Türkiye vatandaşlarına Avrupa seyahatlerinde vize serbestisi tanınmasına dair umudunu kaybetmeye başladığını, terörle mücadele yasalarında değişiklik yapmanın imkansız olduğunu söyledi.

BBC'ye yaptığı açıklamada Bozkır, Ankara'nın 'acil adım atılması gerektiğini' belirttiği beş kriterden biri olan terörle mücadele yasalarında değişiklik yapmanın imkânsız olduğunu ifade etti. Bozkır, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat hakkı elde etmesine dair umutlarının 'giderek azaldığını' söyledi.

Strasburg'da AB yetkilileriyle görüşmesinin ardından konuşan ve müzakerelerin kritik bir aşamaya geldiğini, Türkiye'nin de yeteri kadar çaba gösterdiğini belirten Bozkır, "Bizim değerlendirmemiz, beklentileri yeterince karşıladığımız yönünde (…) Türkiye beklentilerin karşılanması için elinden geleni yaptı. Bu bir matematik problemi değil, bir siyaset problemi" dedi.

Terörle mücadele yasalarının değişmeyeceğine ilişkin de Bakan Bozkır "Üzerinde çalışırız, yeni gelişmelerden, yeni süreçlerden konuşuruz ama Türkiye'de 450'den fazla güvenlik gücünün PKK terörü tarafından şehit edildiği ve beş ya da altıdan fazla intihar saldırısının düzenlediği, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bu şartlarda, terörle mücadele yasasının değişmesi kesinlikle mümkün değildir. Üstelik yasamızın Avrupa standartlarıyla uyumlu olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?