banner39

Bakan Çavuşoğlu Afrika Birliği Zirvesi'nde

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Etiyopya'daki Afrika Birliği Zirvesi'nde Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Amos ile görüştü

Dış Politika 30.01.2015, 15:14 30.01.2015, 15:41
Bakan Çavuşoğlu Afrika Birliği Zirvesi'nde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika Birliği Zirvesi toplantısına katılmak üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos ile ayrı ayrı görüştü.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Afrika Birliği Genel Merkezi'nde yapılan görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı.

Çavuşoğlu ile Mahamadou arasındaki görüşmede enerji işbirliği, gelecek dönemde karma ekonomik toplantılarının yapılması, Malabo'da bir yol inşaatı projesinin Türkiye tarafından yürütülmesi konuları gündeme geldi.

Görüşmede, bugüne kadar Türkiye'nin Nijer'e yaptığı yardımların artarak devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, 2013 yılının mart ayında Niamey'de temsilcilik açan Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı tarafından hastaneden okula, yetimhaneden su kuyularına ve teknik eğitime uzanan geniş bir alanda toplam 14 kalkınma projesine başlandığını, projelerin hepsinin hibe olarak yapılacağını aktardı.

ÇAVUŞOĞLU-AMOS GÖRÜŞMESİ

Bakan Çavuşoğlu'nun BM Genel Sekreter Yardımcısı ile görüşmesinde ise Amos, dünyadaki olaylar nedeniyle insani yardım konusunda çok fazla ihtiyaç oluştuğunu ancak yapılan katkının ihtiyacı karşılamadığını belirtti.

Mevlüt Çavuşoğlu da kaynakların sınırsız olmadığını, özellikle Suriye konusundaki ihtiyaçların her geçen gün arttığını ifade etti. Beşar Esad rejiminin şimdi Halep'e ve IŞİD'in Kobani'den çıkmasının ardından Kerkük'e saldırıya başladığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin Kobani'den kaçanlar için önemli katkılar yaptığını, Suriye'nin yeniden imarının gerekli olduğunu ve sorunun çözümü için kapsamlı bir stratejiye ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Görüşmede ayrıca BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın planı ve Irak'taki durum hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin hem Irak hem de Suriye'ye yaptığı insani yardımlar hakkında bilgi verdi. 

ÇAVUŞOĞLU ETİYOPYALI MEVKİDAŞIYLA DA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika Birliği 24. Zirve Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Etiyopya'da Etiyopya Dışişleri Bakanı Teodoros Adhanom ile bir araya geldi.

AŞKAABAT'TA ÜÇLÜ ZİRVE

Bu arada Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan'ın dışişleri bakanları Aşkabat'taki üçlü toplantıda bir araya geldi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memedyarov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov enerji ve ulaşım alanlarında üç ülke arasındaki işbirliğini ele aldılar.

Bakanlar toplantısında Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye karayolu inşaat projesi ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un Mart ayında Ankara'ya yapacağı ziyaretin de görüşüldüğü bildirildi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?