banner15

Bakan Çavuşoğlu İranlı mevkidaşı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşı Zarif ile Çırağan'da yaptığı görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi

Bakan Çavuşoğlu İranlı mevkidaşı ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Coğrafi sınırlar değişmez ve bizim politikamız her zaman bütün ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı, Irak ve Suriye'nin istikrarı yönünde olmuştur. Ülkelerin toprak bütünlüğünü, özellikle Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozacak bütün eylemlere karşıyız" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Zarif, Çırağan Sarayı'ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Zarif, Beyoğlu'ndaki saldırının terörün çirkin yüzünü gösterdiğini dile getirerek, "Terör saldırısında ölenler için Türk devlet ve milletine başsağlığı diliyorum. Bütün terör olaylarını lanetleyerek, yüce Allah'tan ölenlere rahmet, ailelerine sabır ve yaralılara en kısa şifa bulmalarını diliyorum" ifadelerini kullandı.

İran'ın Türkiye ile ilişkilerine bütün boyutlarıyla önem verdiğini belirten Zarif, Türkiye'nin İran'a ambargonun uygulandığı zor günlerde İran'ın yanında yer aldığını, İran halkının dayanıklılığı sayesinde de ambargonun kalktığı döneme girildiğini anlattı.

Zarif, Türkiye'yi her alanda ortak olarak gördüklerini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnşallah bu sayede iki ülkenin ticaret hacmini 30 milyar dolara ulaştırırız. Biz, bu sözümüzde duruyoruz ve iki ülke arasındaki çok geniş kapsamlı iş birliğiyle inşallah bu amaca ulaşacağız. İş birliğini geliştirmek için ortam çok müsait. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Tahran ziyaretinde bu konuların bazıları ele alındı, incelendi. Ortak yatırımlar, enerji konusunda, petrol ve doğalgaz alanında, turizm alanında ve demiryolu ve karayolu gibi ulaşım konusunda daha geniş kapsamlı ortak bir gümrük alanı üzerinden hareket edip, iki ülkenin girişimcilerinin gidiş gelişlerinde kolaylık sağlamak üzerine konuştuk, tartıştık. Önümüzdeki haftalarda konuşmalar, görüş alışverişleri devam edecek. Önümüzdeki hafta içinde KEK toplantıları çerçevesinde bunlar tekrar görüşülecek. İnşallah 3. Türk-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi çerçevesinde cumhurbaşkanlarının huzurunda bu görüşmeler nihayete erecek."

Türkiye ile iş birliğini geliştirmenin en önemli amaçları olduğunu vurgulayan Zarif, "Yakın gelecekte ilişkilerimizin şu ankinden çok çok daha güçlü olmasını istiyoruz. Güvenlik, siyaset ve ekonomi alanlarında çok daha güçlü iş birliğimiz olsun istiyoruz. Bölgesel konularda ortak fikirlere sahibiz, tehditlerin ve risklerin farkındayız. Aşırıcılık, mezhepçilik, bölgede çatışmalar, bunların hepsi bizim ortak olarak gördüğümüz tehlikeler. Birbirimizle iş birliği yaparak bu tehlikelere son vermek istiyoruz" diye konuştu.

Cevad Zarif, fikir ayrılıkları bulunduğunu, ancak esas konusunda anlaşıldığını belirterek, "Bütün ülkelerin toprak bütünlüğü, özellikle Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğü garanti altına alınmalıdır diye düşünüyoruz. İçsel çatışmalar son bulmalı. Bütün eylemlerimiz, davranışlarımız bu iki ülkenin içinde entegreyi sağlama yönünde olmalı diye düşünüyoruz" dedi.

Yemen, Libya ve Suriye gibi kriz yaşanan bölgelerde kesinlikle hoşgörüye dayanarak sorunların üstesinden gelinmesi gerektiğine işaret eden Zarif, İran'ın Yemen'de yaşanan krizin ilk günlerinden itibaren sorunun çözülmesinden yana olduğunu söyledi.

Zarif, Suriye'de müzakerelerin başladığını hatırlatarak, "Ateşkes ilan edildi. İnşallah ateşkes sonucunda kalıcı barış ortamı sağlanır ve Suriye'nin içindeki bütün kesimler, kalıcı bir barışa ulaşır. Konuşmayla, müzakere yoluyla, anlaşarak iki ülkenin de bölgede çok etkili ve gücü olacağına inanıyoruz. Bölgemizde huzur istiyoruz. İnanıyoruz ki sorunları diyalogla çözebiliriz. Çabalarımızı bu doğrultuda devam ettireceğiz. İslam İşbirliği Zirvesi de aslında İslam ülkelerinin birliğinin bir sembolü haline gelir diye umuyorum. Bu konuda da elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

Kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Zarif, "İstanbul'un güzel halkına, 'İran halkı sizin yanınızdadır ve sizin derdinizi derinden anlıyor' şeklinde sesleniyorum" diye konuştu.

"İRAN, SURİYE'NİN GELECEĞİNİ SURİYE HALKININ BELİRLEMESİ KONUSUNDA ISRARCI"

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, PYD'nin Suriye'deki federasyon ilanına ilişkin bir soru üzerine, İran'ın bölgedeki bütün ülkelerin toprak bütünlüğünü vurguladığının altını çizerek, şunları söyledi:

"Coğrafi sınırlar değişmez ve bizim politikamız her zaman bütün ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı, Irak ve Suriye'nin istikrarı yönünde olmuştur. Ülkelerin toprak bütünlüğünü, özellikle Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozacak bütün eylemlere karşıyız. İnanıyoruz ki Suriye'nin geleceği, bütün Suriye halkını, Suriye'deki bütün milliyetler, dinler ve bütün kesimleri kucaklamalı ve hepsi Suriye'nin geleceğinde rol sahibi olmalı. Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozacak bütün eylemlerden kaçınılmalı. Biz, bu konuda kesin bir şekilde duruşumuzu sergiledik."

"Barış süreci hüsrana uğrarsa, Suriye halkı istediği amaca ulaşamazsa, İran ve Türkiye'nin güçlü ilişkileri Suriye halkının isteklerini yerine getirmek konusunda ne kadar etkili olur?" sorusunu da Zarif, şöyle cevapladı:

"Çatışmanın son bulmasını istiyoruz. Ateşkesin tam olarak sağlanmasını isterdik. Ama yine de çatışmalardan kaçınmak ve insanların ölümlerini önlemek, ölümlerin sayısını azaltmak yine de sevindirici. Cenevre'de bu konuda bir çalışma da var. Biz, bütün tarafları bu anlaşmayı uygulayacak şekilde teşvik ediyoruz. Bu, İran'ın politikasıdır. İnanıyoruz ki başlatılan müzakereler daha ciddi ve amaç odaklı bir şekilde devam eder ve gelecekte de Suriye'de barış dolu ortam sağlanır. Türkiye ve İran görüşmeleri, bölgenin iki önemli gücü olarak bu görüşmeler, Suriye'deki barışın sağlanmasında yardımcı olur diye düşünüyoruz. İran, Suriye'nin geleceğini Suriye halkının belirlemesi konusunda ısrarcıdır. Biz Suriye'nin komşuları ve bölgenin önemli ülkeleri olarak sürece ve Suriye halkına kendi geleceklerini yazmak için yardım etmeliyiz. Bu konuda diyaloglarımızı devam ettireceğiz. Esas konusunda hemfikiriz, ancak Suriye'nin siyasi bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü bizim vurguladığımız en önemli konulardır. Bu konuda Türkiye ile hemfikiriz. Fikir ayrılıkları diyalog ve istişarelerle çözülebilir. Umarız Suriye halkı kendileri için güzel bir gelecek yazar."

ÇAVUŞOĞLU: TERÖRLE MÜCADELE AMA’SIZ OLMALI

Konuşmasına Beyoğlu'nda kaymakamlık önündeki canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenler için Allah'tan rahmet, yaralananlara şifa dileyerek başlayan Çavuşoğlu, "Terör bir kez daha çirkin ve kalleş yüzünü göstermiştir. Sivilleri hedef almıştır" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, terörle mücadelenin içeride ve dışarıda, her alanda kararlı bir şekilde süreceğini vurguladı. Çavuşoğlu, "Tüm dünyadan da başta Avrupa olmak üzere beklentimiz budur. 'Amasız' bir şekilde terörle mücadelede ortak hareket etmemiz lazım" diye konuştu.

Zarif'le yaptıkları görüşmede terörle mücadele konusundaki işbirliğini güçlendirme kararlılığını ortaya koyduklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Bu konuda içişleri bakanlarımız başta olmak üzere ilgili kurumlarımız da önümüzdeki süreçte bir araya gelecek" ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, ilerleyen günlerde iki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı yapılacağını hatırlattı ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi Türkiye'de ağırlayacak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Görüşmede iki ülke arasındaki ticari ilişkileri de ele aldıklarını işaret eden Çavuşoğlu, taraflar arasındaki ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarmak istediklerini söyledi. İran'dan Türkiye'ye yılda 1,7 milyon turist geldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, İran'dan Alanya Gazipaşa Havalimanı'na doğrudan uçuşların başlatılmasıyla ilgili de düşünceleri aktardığını, Zarif'in de ilgili bakanlara ve kurumlara bunu ileteceğini söyledi.

Doğalgaz fiyatı konusunda yaşanan anlaşmazlıkla ilgili uluslararası tahkim mahkemesinin Türkiye lehine verdiği karara da değinen Çavuşoğlu, "Tahkim kararını uygulamak konusunda da her iki tarafın karar ve saygısı var" diye konuştu.

Suriye'de ateşkesin sağlanması konusunda iki tarafın birlikte hareket ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, bu fırsatın kalıcı ateşkes ve siyasi çözümün sağlanması için iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Suriye'nin toprak bütünlüğünün her iki ülke için de önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bu konuda gerekli her türlü çabayı sarf etmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Yemen, Irak ve Libya'daki sorunları da yakından takip ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Bölgenin istikrarı için Müslüman ülkeler arasındaki işbirliği çok önemli. Biz İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan mevcut sorunların kardeşlik duyguları içinde aşılmasını arzu ediyoruz. Bu konudaki düşüncelerimiz daha önce hem İran'la hem Suudi Arabistan'la hem de kamuoyuyla paylaştık. İki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için de katkı sağlamaya devam edeceğiz ve nisan ayında düzenleyeceğimiz İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Zirvesi'nin de bunun için vesile olmasını arzu ediyoruz ve bu zirvede de İran'ı ağırlamaktan mutluluk duyacağız" diye konuştu.

SIĞINMACI KRİZİNİN ÇÖZÜLMESİNE YÖNELİK ANLAŞMA

Bakan Çavuşoğlu, sığınmacı krizinin çözülmesi amacıyla AB ile dün varılan anlaşma kapsamında Yunanistan'dan sığınmacıların ne zaman kabul edilmeye başlanacağıyla ilgili bir soruya şu cevabı verdi:

"Vardığımız anlaşmaya göre 20 Mart'tan sonra Yunan adalarına, 5 adaya ulaşan göçmenlerin hepsini Türkiye'ye alacağız ama bu uygulama için 15 günlük süre gerekiyor. Var olanların boşaltılması geriyor. Yarına kadar bu adalara varan mültecilerin boşaltılması gerekiyor. Yani Yunanistan'a, anakaraya gitmesi gerekiyor. Yarından itibaren gelenler alınacak ve Türkiye'ye yaklaşık 2 hafta sonra göçmenler gelecek bu anlaşma gereği ve aynı gün, aldığımız kaçak göçmen sayısı kadar Suriyeli göçmeni AB alacak. Aynı gün. Şu anda zaten bu konuda tespitler yapıldı ve bundan sonraki süreçte de 1'e 1 olacak. Biz ne kadar alırsak aynı gün o kadar sayıda Suriyeliyi AB ülkeleri yeniden yerleşim için almış olacak."

AB'den gelecek 3 milyar avroluk mali destekle ilgili de bu kaynağın Suriyeliler için kullanılacağını vurgulayan Çavuşoğlu, hangi alanlara harcama yapılacağını da somutlaştırdıklarını söyledi. Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için tek başına 10 milyar avroya yakın harcama yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, AB üyesi 28 ülkenin, vereceği 3 milyar avroyu çok bulmasını ve tartışmasını eleştirdi.

Anlaşmanın "konsensus" ile yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, bu konudaki itirazların Türkiye'nin değil AB'nin sorunu olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, "Herhangi bir AB ülkesinin bu konuda itiraz etmesi bizi bağlamaz" diye konuştu.

VİZE SERBESTİSİ

Bakan Çavuşoğlu, vize serbestisi anlaşmasıyla ilgili olarak da Türkiye'nin gerekli 72 kriterin yarıdan fazlasını karşıladığını ve Meclis'e gelecek yeni reform paketiyle ve diğer adımlarla da 4 Mayıs'a kadar geri kalan kriterleri karşılamayı hedeflediklerini aktardı. Çavuşoğlu, vize serbestisinin uygulanma tarihiyle ilgili olarak da "AB kurumları karar mekanizmasını işletecekler, parlamento dahil kurumlardan karar alacaklar, haziran sonuna ancak yetişebiliyor. Dolayısıyla bu konuda mutabakata vardık. Herhangi bir değişiklik yok" dedi.

PYD'NİN FEDERASYON İLANI

Çavuşoğlu, PYD'nin Suriye'de federasyon ilan etmesiyle ilgili bir soruya ise PYD ve YGP mensuplarının Suriye'deki kamplarda aldıkları eğitimin ardından sivilleri hedef alan saldırılar düzenlediğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, "DAEŞ'le mücadele ediyor diye terör örgütü meşru görülemez" diyerek şunları kaydetti:

"PYD, DAEŞ ile Suriye'nin toprak bütünlüğü, Suriye'nin özgürlüğü için mücadele etmiyor ki. Kendisine kanton oluşturmak için, Suriye'nin topraklarının belli bir bölümünü işgal etmek için mücadele ediyor. Özgürlük için mücadele etmiyor, kendisi için mücadele ediyor. Bundan karşıydık. Bunu tüm konuşmalarımızda vurguladık. Endişelerimizde de haklı çıktık. Bugün YPG, PYD gerçek yüzünü tüm dünyaya gösterdi. Bizim bildiğimiz yüzünü tüm dünyaya gösterdi. Tüm dünya gördü. Suriye'yi bölmek istiyorlar. Buna karşıyız. Biz İran'la birlikte Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz, dolayısıyla bu tür girişimlere karşıyız ve karşı olmaya da devam edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 14:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48