banner39

Bakan Işık'tan Clinton'a PYD tepkisi

Bakan Işık, "Hem Türkiye'yi müttefik görüp hem de 'Biz bölgedeki PYD'yi silahlandıracağız' demenin dostlukla bağdaşır hiçbir yönü yoktur." dedi.

Dış Politika 15.10.2016, 20:46 15.10.2016, 20:46
Bakan Işık'tan Clinton'a PYD tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AK Parti Kocaeli İl Teşkilatının kuruluşunun 15. yıl dönümü dolayısıyla İzmit'te bir restoranda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkiye güçlendikçe karşı karşıya kaldığı tehlikelerin de büyüdüğünü söyledi.

Işık, Suriye'de, Irak'ta ve bölgenin tamamında meydana gelen gelişmeleri de yakinen takip edip, gerektiğinde müdahil olduklarını anlatarak, "Şu anda içeride büyük bir iç güvenlik harekatı var ama aynı zamanda da Özgür Suriye Ordusuna verdiğimiz destekle Fırat Kalkanı Harekatı'nı yürütüyoruz. Allah'a hamdolsun; bin 100 kilometrekareyi geçen toprakta DEAŞ'ı temizledik, Türkiye'ye yakın tehdit oluşturma riskini azalttık. Şimdi daha da güneye gidip orada DEAŞ'ın Türkiye'ye yakın tehdit olma ihtimalini tamamen ortadan kaldıracağız." diye konuştu.

"Şimdi diyoruz ki Rakka'da ve Musul'da gelin bölgenin kendi insanıyla DAEŞ'e karşı operasyon yapalım" diyen Işık, "Eğer DEAŞ'a karşı bölgenin kendi insanıyla operasyon yaparsanız burada ne Şii milisler ne de PKK/PYD'yi kullanmadan o bölgenin insanlarını, oradaki Peşmerge'yi, oradaki yerel unsurları kullanırsanız hem DEAŞ'ı temizlemiş oluruz bölgeden, hem de bölgede kalıcı bir istikrarın kapısını açmış oluruz. Eğer bunu yapmazsanız, 'Biz Musul'un demografik yapısını değiştireceğiz' gibi bir anlayışla devam ederseniz o zaman bölgede çok ciddi bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalma riskimiz var." açıklamasında bulundu. 

"TÜRKİYE KENDİ GÖBEĞİNİ KESECEK NOKTADA"

"Türkiye kendi göbeğini kesecek noktaya gelmiştir, her noktada gelmiştir. Bundan sonra da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye devam edeceğiz." diyen Fikri Işık, şunları kaydetti:

"Elbette içinde bulunduğumuz ittifaklara büyük önem veriyoruz, elbette dost ülkelerimizin dostluğuna büyük önem veriyoruz, müttefiklerimizin müttefikliklerine büyük önem veriyoruz ama dostluklarına önem verdiğimiz ülkelerden dostluk bekleme hakkımızın olduğunu da ifade ediyoruz. Hem Türkiye'yi müttefik görüp hem de 'Biz bölgedeki PYD'yi silahlandıracağız' demenin dostlukla bağdaşır hiçbir yönü yoktur. Bu konu özellikle PYD'ye silah temin edenler tarafından mutlaka ama mutlaka tekrar değerlendirilmelidir. Şunu çok iyi biliyoruz; PYD'yi yöneten de PKK'nın üst kadrosudur. PKK demek PYD demektir, PYD demek PKK demektir. Türkiye'nin terör örgütü olarak tanımladığı Amerika Birleşik Devletleri'nin terör örgütü olarak tanımladığı örgütün başka bir versiyonunu terör örgütü olarak tanımlamamak bizim açımızdan dürüstlükle bağdaşan bir durum değildir. İnşallah müttefiklerimiz bu konudaki Türkiye'nin kararlılığını ve bu noktadaki Türkiye'nin duruşunu iyi anlarlar, vakit geç olmadan bu konuyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar."

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü