Bakan Yıldız'dan 'Suriye'ye operasyon' açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye, Suriye'ye seçim öncesi operasyon yapacak" şeklindeki iddialarına hükümetten, "Gerektiğinde yapılır" cevabı geldi

Bakan Yıldız'dan 'Suriye'ye operasyon' açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin Suriye'ye operasyon düzenleyeceği yönündeki iddialarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hükümetten ilk cevap Enerji Bakan Yıldız'dan geldi. Bakan Yıldız, gerekli olması durumunda Türkiye'nin Suriye sınırları içindeki kendi toprağını korumak için her türlü tedbiri almakla mükellef olduğunu söyledi.

A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını cevaplandıran Enerji Bakanı Taner Yıldız, Suriye sınırları içinde bulunan Süleyman Şah Türbesi'nin Türkiye'nin kendi sınırları dışındaki Türk toprağı olan nadir bir yer olduğunu beliterek, şayet buraya bir saldırı olması durumunda Türkiye'ni oturup izlemeyeceğini ifade etti.

Bakan Yıldız, buraya bir saldırı olmaması durumunda Türkiye'nin bir operasyona da kalkışmayacağını vurgulayarak şunları söyledi:

Ankara nasılsa İstanbul Sinop Hatay karsa nasılsa o türbe de öyledir. Bulunduğu toprak Türk toprağıdır. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz orada güvenliği sağlıyor ve koruma yapıyor. Oraya bir taarruz olması halinde, Sayın Kılıçdaroğlu oraya kayıtsız kalmamızı mı istiyor acaba? Siz bir şey olmamış gibi yapın mı diyor, yoksa onu bahane ederek başka işler yapacağımızı mı söylüyor? Ben herhangi bir taarruz olmaması halinde orada böyle bir işlemin orada söz konusu olmadığını çok açık ve net bir biçimde söylüyorum. Kendi toprağımızı savunmamamızı tavsiye ediyorsa biz bunu yapmayız kesinlikle savunuruz. Gerekirse o noktayla alakalı bir operasyon söz konusu olur, geniş çaplı olmaz. Kılıçdaroğlu veya başka birisi, Türk topraklarına saldırsınlar ama siz de bunu ne olur görmeyin gözlerini kapatın diyorsa, biz bunu böyle yapmayız. Bunu bir Suriyelinin hatta ancak Esad rejiminin demesi lazım."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam katıldığı bir televiyon programında Türkiye'nin yakın zamanda Suriye'ye operasyon düzenleyeceğini iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 15:54
banner53
YORUM EKLE

banner39