'Bakü'nün FETÖ'ye karşı tedbirlerinden memnunuz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "FETÖ'nün ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu hep birlikte gördük. Azerbaycan'daki yapılanmasına karşı alınan tedbirleri de memnuniyetle karşılıyoruz." dedi

'Bakü'nün FETÖ'ye karşı tedbirlerinden memnunuz'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da mevkidaşı Elmar Memmedyarov ile görüştü.

İkili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Azerbaycan'ı ata yurdu olarak gördüğünü ve 4,5 ay sonra Bakü'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Bakü'yü en son 15 Temmuz'da ziyaret ettiğini ve buradan ayrıldıktan saatler sonra Türkiye'de arkasında FETÖ'nün bulunduğu darbe girişiminin yaşandığını hatırlatan Çavuşoğlu, bu girişimin Cumhurbaşkanının liderliği, Türk milletinin güçlü dirayeti, kardeş Azerbaycan yönetim ve halkının da desteğiyle başarısız olduğunu vurguladı.

"BAKÜ'NÜN FETÖ'YE KARŞI TEDBİRLERİNDEN MEMNUNUZ"

Azerbaycan yönetimine ve halkına teşekkürlerini ileten Çavuşoğlu, "Kardeşlik zor günlerde belli olur. Zor günlerde Azerbaycan bizi yalnız bırakmadı. Biz uyumadık, Azerbaycan da uyumadı. Biz nöbet tuttuk, Azerbaycan halkı da nöbet tuttu. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız. FETÖ'nün ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu hep birlikte gördük. Azerbaycan'daki yapılanmasına karşı alınan tedbirleri de memnuniyetle karşılıyoruz. FETÖ, Türkiye'de ne planlıyorsa bulundukları diğer ülkelerde de aynı plan ve amaçlar içindeler. Azerbaycan'ın güvenlik ve istikrarı için de bu tedbirler önemli. Bu terör örgütü ile mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi. 

"TANAP BİRİNCİ DERECELİ ÖNEMLİ PROJE"

Azerbaycan'la birlikte gerçekleştirdikleri ulaştırma ve enerji projelerinden de bahseden Çavuşoğlu, "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunu tamamlayınca daha da iyi olacak. Pekin'e kadar uzanan önemli bir projenin merkezinde yer alıyoruz. TANAP bizim için birinci dereceli önemli projedir. Ortak projemizdir. Zamanından önce bitmesi için çalışıyoruz. Önce Azerbaycan gazı Türkiye'ye gelecek, daha sonra da Avrupa piyasalarına ulaşacak." ifadelerini kullandı. 

Alanya'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la gerçekleştirdiği görüşmede Dağlık Karabağ konusunu da müzakere ettiklerini bildiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Rusya'nın bazı çabaları vardı. Putin'in bazı önerileri vardı AGİT Minsk Grubu dışında. Rusya ile ilişkilerimizin normalleşemeye başladığı ilk günlerde Soçi'de yaptığımız görüşmede de Lavrov'la bu konuyu konuşmuştuk. Son gelişmeleri Lavrov'dan dinleme fırsatım oldu. Türkiye olarak kendi düşüncelerimizi paylaştık ki bizim düşüncelerimiz Azerbaycan'ın düşünceleri demektir. Azerbaycan'ın düşüncelerini biz heryerde destekliyoruz. Bu meselenin bir an önce hallolması gerektiğini söyledik. Tabii ki Azerbaycanın toprak bütünlüğü çerçevesinde. Rusya'nın bu girişimlerini de desteklediğimizi söyledik. Ama son zamanlarda bir yavaşlama gördük. Bir an evvel buradan netice almamız gerektiğini sayın Cumhurbaşkanımız Putin'e de söylemişti." 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 17:01
YORUM EKLE

banner33

banner37