banner39

Barzani'den Ankara'da yoğun temaslar

Ankara'yı ziyaret eden IKBY Başkanı Barzani önce MİT Başkanı ile görüştü. Daha sonra Başbakan Davutoğlu ile ondan sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Her üç görüşmede de Musul, Suriye ve IŞİD konuları ele alındı

Dış Politika 09.12.2015, 23:02 10.12.2015, 09:27
Barzani'den Ankara'da yoğun temaslar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'da dün gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, ilk olarak MİT Müsteşarlığı'nı ziyaret etti. Barzani daha sonra Başbakan Davutoğlu tarafından kabul edildi. Son olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani ile görüştü.

Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde, IKBY Başkanı Barzani ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen kabul, yaklaşık 1,5 saat sürdü. Barzani, öğle saatlerinde geldiği Ankara'da ilk görüşmesini Milli İstihbarat Teşkilatında yapmıştı.

Başbakan Davutoğlu, IKBY Başkanı Mesut Barzani'yi tartışmalı bir dönemde ağırlamanın herkes için bir mesaj niteliğinde olduğunu ifade ederek, yarın da MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun Bağdat'a gideceğini bildirdi.

Davutoğlu: "Irak’taki mevcudiyetimiz bu bölgenin istikrarını temin etmek içindir. Çünkü DAEŞ ile komşu olmak istemiyoruz. DAEŞ ile komşu olmamak için de Erbil'in güçlü olması lazım. Bunun için her türlü desteği hem Irak hem de Irak Kürdistan bölgesine vereceğiz." dedi.

ERDOĞAN DA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Barzani'yi kabul etti.  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 10 dakika sürdü. 

Erdoğan’ın Barzani’yi kabulünde ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Beştepe’deki kabulde, terörle mücadelenin ve bu konudaki işbirliğinin bölgenin istikrarı açısından da önemli olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, IŞİD ve PKK da dahil olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele hususunda Türkiye’nin kararlılığına değinerek, IŞİD’le mücadele konusunda Uluslararası Koalisyona sağlanan katkılar üzerinde de durduğu öğrenildi.

Tarafların, Türkmenler, Kürtler ve Arapların bölgede uyum ve barış içinde yaşamalarını teşvik için özen gösterilmesinin yanı sıra, Irak’ın huzuru açısından mezhep çatışmasını körükleyici tutumlardan kaçınılması gerektiğine dikkati çektikleri kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?