banner39

Başbakan Erdoğan Güney Kore'de

Başbakan Erdoğan,Nükleer Güvenlik Zirvesi katılmak için Güney Kore'de .

Dış Politika 24.03.2012, 17:02 24.03.2012, 17:07
Başbakan Erdoğan Güney Kore'de

Başbakan Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi için kalabalık bir heyetle Güney Kore'nin Başkenti Seul'e gitti.

İlki, 2010 yılında Waşhington'da yapılan zirvenin ikinci ayağında 'nükleer güvenlik konularında sağlanan gelişmeler' değerlendirilecek. Başbakan Erdoğan'ın zirvede Ortadoğu'da nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve nükleer güvenliğe ilişkin mesajları içeren bir konuşma yapması bekleniyor.

Başbakan Seul'de birçok ikili görüşme de yapacak. Bu görüşmelerin en dikkat çekeni ise Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ile olacak. İki lider Suriye'den Irak'a, İran'dan Ortadoğu'ya, nükleer gerilimden terörle mücadeleye kadar pek çok konuda fikir alış verişinde bulunacak.

Erdoğan ve Obama'nın, İran'la batı arasında yaşanan nükleer gerginliği ayrıntılı bir şekilde ele alması bekleniyor.

Başbakan Erdoğan; "Bizim arabuluculuk konusundaki teklifimiz zaten kendilerine daha önceden yapıldı. Ama nihai kararı yine burada taraflar verecektir. Eğer Türkiye'yi arabulucu olarak kabul ederler veya İstanbul'da böyle bir zirveyi gerçekleştirmeyi arzu ederlerse biz buna hazırız'' dedi.

Nükleer zirvenin ardından gözler Başbakan'ın İran ziyaretinde olacak. Güney Kore'den dönüşte İran'ın Başkenti Tahran'a geçecek olan Başbakan Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a da arabuluculuk teklifini iletmesi bekleniyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?