banner15

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Artık sabrımız tükeniyor

Başbakan Yardımcısı Şimşek, 13. Yalta Avrupa Strateji Yıllık Toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye’nin AB ile 1963’ten beri ortaklık anlaşması var. Yarım yüzyılı aşkındır bekleme salonunda bekliyoruz. Artık sabrımız tükeniyor" dedi

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Artık sabrımız tükeniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 13. Yalta Avrupa Strateji Yıllık Toplantısına katılmak üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi.

Toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Şimşek, “Türkiye’nin AB ile 1963’ten beri ortaklık anlaşması var. Yarım yüzyılı aşkındır bekleme salonunda bekliyoruz. Artık sabrımız tükeniyor” dedi.

Türkiye’nin AB üyeliği için tüm reformları hayata geçirdiğini belirten Şimşek, “Avrupa ile birkaç yüzyıllık bağlarımız var. Bize para ya da yardım gerekmiyor, sizle sıkı bağlarımız olsun istiyoruz. Avrupa’nın Türkiye ile ilişkilerinde samimi olmasını diliyorum" diye konuştu.

Türkiye-Rusya ilişkilerine de değinen Başbakan Yardımcısı, “Rusya ile ilişkileri normalleştirme sürecindeyiz. Uçak olayının yaşandığı 24 Kasım öncesine geri dönmek istiyoruz. Bu, Batı'dan Doğu'ya dönüş anlamına gelmiyor. Türkiye, Batı’ya yakınlaşma ve Avrupa'ya entegre olma yönündeki politikasını değiştirmedi" dedi.

Türkiye’nin Ukrayna ile serbest ticaret anlaşması imzalamaya hazır olduğunu da belirten Şimşek, “Çözülmesi gereken bazı konuların olduğu açık. Biz, standart serbest ticaret anlaşması imzalamaya hazırız” dedi.

Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Şimşek, Kırım’da Rusya parlamento seçimlerinin yapılacak olması ile ilgili gelen soru üzerine, “Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu ve Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu” söyledi.

Şimşek ayrıca, Kiev’deki Türk işadamları ve profesyonelleri ile Kiev Büyükelçiliği’nde bir araya geldi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 17:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35