Başbakan Yıldırım Bakü'de

Başbakan Yıldırım resmi temaslar için gittiği Bakü'de Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı

Başbakan Yıldırım Bakü'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a gelen Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım'ı Zagulba Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelişlerinde Cumhurbaşkanı Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva karşıladı.

Aliyev ve Yıldırım'ın tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülke milli marşları dinlenildi. Başbakan Yıldırım'ın tören kıtasını selamlamasının ardından Aliyev ve Yıldırım heyetlerini tanıttı.

Baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelerin ardından Aliyev ve Yıldırım, basına hitap edecek.

Karşılama töreninde Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da yer aldı.

CUMA NAMAZINI BAKÜ'DE KILDI

Yıldırım, cuma namazını Bakü'deki Ejderbey Camisi'nde kıldı.

Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade'nin de eşlik ettiği Yıldırım, namaz sonrasında cami cemaatine hitaben yaptığı konuşmada Türkiye ile bir millet, iki devlet olan Azerbaycan'da bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

Türkiye ve Azerbaycan'ın kederinin, sevincinin, kaderinin bir olduğunu vurgulayan Yıldırım, burada kendini öz yurdunda hissettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileten Yıldırım, 65. Hükümetin Başbakanı olarak KKTC'den sonra ilk yurt dışı ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştirdiğini bildirdi.

Ziyaretinin her iki ülke için hayırlara vesile olmasını temenni eden Yıldırım, yaklaşmakta olan ramazan ayını hatırlatarak şöyle konuştu:

"Ramazan, başı bereket, ortası rahmet, sonu cehennemden azad olmak, günahlardan arınmak ayıdır. Bu ay barışın, kardeşliğin güçlendiği, düşmanlıkların, husumetlerin ortadan kaldırıldığı mübarek bir aydır. Ramazanınız mübarek olsun. Dünyanın dört bir yanında ezilen, mazlum, yerinden, yurdundan edilen milyonlarca din kardeşimize Allah yardım etsin. Onların bu eziyetinin sonlanmasına vesile kılsın."

Başbakan Yıldırım, cami çıkışında orada bulunan vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Yıldırım, kendisine sevgi gösterisinde bulunan Azerbaycanlı vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 15:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35