banner39

Başbakan Yıldırım KKTC'ye gitti

Başbakan Yıldırım, güvenoyu aldıktan sonra ilk gezisini KKTC'ye yapıyor

Dış Politika 01.06.2016, 09:42 01.06.2016, 09:52
Başbakan Yıldırım KKTC'ye gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "ANA" ile saat 09.35'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) gitti.

Yıldırım'ı, Esenboğa Havalimanı'ndan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ve öteki yetkililer uğurladı.

Başbakan Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye-KKTC Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Yıldız Seferinoğlu ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Fevzi Şanverdi de KKTC'ye gitti.

Başbakan Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Yıldırım, Almanya'da yarın oylanacak 1915 olaylarıyla ilgili tasarıya ilişkin, "Bu oylama çok saçma bir oylama. Olmayan, aslı astarı olmayan... 1915'te Birinci Dünya Savaşı şartlarında yaşanmış, her toplumda, her ülkede yaşanabilen sıradan olaylardan biri. Burada Türkiye'ye bir fatura çıkarmaya kalkanlar iyi niyetli değildir, bunu biliyoruz." dedi.

"Biz bu konuda da açık ve seçik bütün dünyaya diyoruz ki bizim gizli saklımız yok, her şey incelensin." ifadelerini kullanan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bizim gizli saklımız yok. Her şey incelensin, bütün ülkelerin geçmişi, tarihi incelensin. Kimin ne taksiratı varsa ortaya çıksın. Ama bunu tarihçiler yapsın. Bunu siyasetin bir aracı haline getirirsek, iç siyasetteki hesaplara alet edersek bu yanlış olur. O yüzden tabii ki Almanya ile aramızdaki ilişkiler zedelenecektir bunda şüphe yok. Biz zedelenmesin istiyoruz."

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?