banner39

Batı Trakya'ya huzur sözü

Gümülcine yakınlarındaki Kozlukebir köyünde konuşan Davutoğlu Türk köylülere huzur vaadinde bulundu

Dış Politika 09.03.2011, 16:00 09.03.2011, 17:42
Batı Trakya'ya huzur sözü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gümülcine yakınlarındaki Türk köyü Kozlukebir'de Türklere hitap etti. Köy meydanında bir sandalye üzerine çıkarak konuşan Davutoğlu, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler geliştikçe kendinizi daha huzurlu hissedeceksiniz. Siz bizim gönül kapımızsınız" dedi. Köylüler tarafından coşkuyla karşılanan Davutoğlu, buraya ne zaman gelse, kendisini, memleketi Konya'da gibi hissettiğini ifade etti.

Bakan Davutoğlu, AK Parti'nin Batı Trakyalı İstanbul Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu'nun kayınpederine ait evi de ziyaret etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 2004 yılındaki Batı Trakya ziyaretinde aynı evi ziyaret etmişti.

Ahmet Davutoğlu, köy ziyaretinin ardından Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi Eyalet Başkanı Aris Yanakidis ve il meclisi üyeleriyle bir araya geldi. Görüşme devam ederken PKK sempatizanı on kişilik bir grup Türkiye aleyhine ve Kıbrıs Rum Kesimi lehine sloganlar attı.

YUNAN GAZETECİLERLE BULUŞTU

Yunan medyası, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun casus belli'nin (savaş nedeni) kaldırılması önerisini gündeme getirdiğini bildirdi.

Basın-yayın organları, Yunanlı gazeteciler ile bir araya gelen Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalarda, Türkiye ile Yunanistan Parlamentolarının eş zamanlı olarak, Yunan karasularının 12 mile çıkarılması konusunda aldıkları kararların geri çekilmesi teklifinde bulunduğunu duyurdular.

Haberlerde, Türk Dışişleri Bakanının, TBMM'nin, Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarması halinde, askeri olanları da kapsayacak şekilde tüm gerekli önlemlerin alınması yönündeki kararının, 'casus belli' teşkil etmediğini ancak Yunan Parlamentosunun, karasularının 12 mile çıkartılması yönünde daha önce aldığı karara yanıt olduğunu belirttiği kaydedildi.

Haberlerde, Davutoğlu'nun söz konusu teklifinin kabul edilmesinin, Yunanistan'ın uluslararası hukuk dahilinde yer alan, karasularını 12 mile çıkarma hakkından ödün vermesi anlamına geleceği değerlendirmesinde bulunuldu.

"BARIŞ MESAJI VERDİ"

Davutoğlu'nun, Türkiye ile Yunanistan'ın geçmişe ait politika ve uygulamaları geride bırakmaları, her iki ülkenin çıkarına olacak yeni bir yaklaşım benimsenmesi mesajını vermek istediği yorumu yapılan haberlerde, Türk Dışişleri Bakanının iki ülke halkının düşünce biçimlerinin birbirine çok benzediğini, bunun da avantaj teşkil ettiğini söylediği belirtildi.

İstikşafi görüşmelere de değinen Davutoğlu'nun, görüşmelerin olumlu bir noktada bulunduklarını bildirdiği ve Ege'de her iki ülkenin de çıkarına hizmet edecek yeni bir düzenin oluşmasının gerekliliğine dikkati çektiği kaydedildi.

"EGE'DE UÇUŞLARA KISITLAMA"

Haberlerde, Davutoğlu'nun, Ege Denizi'ni, hukuki açıdan, 'Dünya'nın en zor denizi' olarak nitelendirdiği gibi, Türkiye'nin, Yunanistan'a karşı saldırgan bir bakışı olmadığı ve Yunan adalarına da göz koymadığını yinelediği vurgulandı.

'Türk uçaklarının ihlalleri ile alçak irtifalı uçuşlar' konusuna da değinen Davutoğlu'nun, durumun, Ege hava sahası ile ilgili statünün farklı yorumlanmasından kaynaklandığını, bunların sayısı ile birlikte gerginliğin de azaldığını söylediği belirtildi.

Gerginliğin azaltılmasında, iki ülke başbakanları ile dışişleri bakanlarının sık temaslarının katkı sağladığını kaydeden Türk Dışişleri Bakanının, Yunan kamuoyundan, Ege'deki askeri faaliyetlerin 'düşmanca' olarak algılanmamasını istediğinin de altı çizildi.

Davutoğlu'nun, gün gelip, Türk ve Yunan bayraklarının, iki halkın dostluğunun göstergesi olarak, yan yana dalgalanmalarının gerektiğini de ifade ettiği belirtildi.

Kıbrıs meselesine de atıfta bulunan Türk Dışişleri Bakanının, Türkiye'nin bilinen tezini tekrarlayarak, Ankara'nın, Annan Planı'nı kabul ederek iyi niyetini gösterdiğini belirttiği ve Kıbrıs Rum tarafını uzlaşmazlıkla suçladığı kaydedildi.

Davutoğlu'nun 'azınlıklar' konusunda ise, iki ülkedeki azınlık haklarının korunmasının gerekliliğini dile getirdiği ve Türk hükümetinin İstanbul Fener Rum Patrikhanesi lehine aldığı önlemleri hatırlattığı belirtildi.

DAVUTOĞLU, GÜLÜMCİNE ESKİ CAMİİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Batı Trakya'daki temasları kapsamında 1608 yılında inşa edilen Gümülcine Eski Camii'ni ziyaret etti.

Bakan Davutoğlu, cami girişinde Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve yardımcısı Fehim Ahmet tarafından karşılandı. Davutoğlu daha sonra yürüyerek müftülük binasına geçti.

Ahmet Davutoğlu daha sonra adında 'Türk' ifadesi geçtiği için kapatılan Gümülcine Türk Gençler Birliği'ni ziyaret etti.

Bakan Davutoğlu, Batı Trakya temaslarına İskeçe'de devam edecek.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?