banner15

Belgelerdeki tarih komisyonu iddiası

WikiLeaks'in yayınladığı bir ABD diplomatik yazışmasına göre, Ermeni lider Sarkisyan Başbakan Erdoğan tarafından önerilen "Tarihçiler Komisyonu" fikrine sıcak bakıyordu

Belgelerdeki tarih komisyonu iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı'na dünyanın dört bir yanındaki ABD elçiliklerinden gönderilen kriptoları yayınlamaya devam eden WikiLeaks, önceki gün Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollere ilişkin bir belgeyi sızdırdı. ABD'nin o zamanki Ermenistan Büyükelçisi Marie Yovanovitch'in gönderdiği kripto, protokollerin perde arkasındaki ilginç detayları da ihtiva ediyor.

12 Eylül 2009 tarihini taşıyan kriptoya göre, Büyükelçi Yovanovitch, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey diplomatları ile buluşarak protokolleri değerlendirdi. Belgedeki en önemli iddiaya göre Sarkisyan, Ermeni soykırımı iddialarının, Türkiye'nin talep ettiği doğrultuda "Tarihçiler Komisyonu" tarafından tartışılmasına karşı değildi.

Hürriyet'ten Sefa Kaplan'ın haberine göre, Büyükelçi Yovanovitch, Ermenistan ile Türkiye arasında protokollerin öngördüğü şekilde ilişki kurulması durumunda, Ermenistan'ın çıkarlarının üç önemli adımla korunacağına dair bilgi vermişti. 

Karabağ şartı da yok

Belgeye göre müzakereler hiçbir zaman Dağlık Karabağ sorununun çözümüne bağlanmamıştı. Öte yandan, Ermeni soykırımına ilişkin tezler Tarihçiler Komisyonu tarafından tartışılabilirdi ve Ermenistan bundan hiçbir zaman zararlı çıkmazdı. Son olarak da, protokollerin Ermenistan kamuoyunda bütün boyutlarıyla tartışılması sağlanmalıydı. 

Çeşitli Ermeni sitelerinde yer alan haberler, WikiLeaks tarafından açıklanan bu belgenin Erivan'da deprem etkisi yaptığını ortaya koyuyor.

Türkiye öneriyor, Erivan reddediyordu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, o dönemde Cumhurbaşkanı olan Robert Koçaryan'a bir mektup yazarak, soykırım meselesinin bir "Tarihçiler Komisyonu" tarafından tartışılmasını önermiş ve Komisyon'dan çıkacak bütün kararlara Türkiye'nin uyacağını söylemişti. Koçaryan bu teklifi reddetmiş, ancak protokollerde iki ülke arasındaki tarihi ve hukuki sorunların çözümü için komisyon kurulması karara bağlanmıştı. Hatta, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, protokollerin imzalanmasının arkasından BBC'ye, "Soykırımın tanınmasını diplomatik ilişki kurmak için bir önkoşul olarak görmüyoruz" demiş ve bunun için de sert bir biçimde eleştirilmişti.

Sarkisyan'ın sözcüsü: Bu iddia provokasyon

Serj Sarkisyan'ın sözcüsü Armen Arzumanyan, WikiLeaks belgesindeki iddiaların "yalan ve provokasyon" olduğunu açıkladı. Novosti Armeniya haber ajansına açıklama yapan Arzumanyan, "Ermenistan tarihçiler komisyonuna sıcak bakıyor" iddiasının ABD diplomatlarından ziyade, Ermeni gazeteci  Akop Badalyan tarafından ortaya atıldığını öne sürdü. Sözcü, "Bu iddia katiyetle gerçekleri yansıtmamaktadır. Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşı protokolleri dahil 1915 soykırımının yine devletlerarası komisyona havale edilmesi maddesi vardır. Ermenistan tarihçiler komisyonu fikrine ne eski, ne de şimdiki yönetim tarafından sıcak bakmadığını yüzlerce defa dile getirmiştir"  dedi

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 11:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35