banner39

banner35

BM Çalışanı Barış Pınarı Harekatını Srebrenitsa'ya benzetti.. Dışişlerinden kınama geldi

Dışişleri Bakanlığı, BM yetkilisinin Suriye'de oluşturulacak güvenli bölge ile Srebrenitsa soykırımı arasında ilişki kuran ifadelerini şiddetle kınadı.

Dış Politika 11.10.2019, 16:54
BM Çalışanı Barış Pınarı Harekatını Srebrenitsa'ya benzetti.. Dışişlerinden kınama geldi

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatörü Panos Moumtzis'in güvenli bölge ile ilgili söylemleri hakkında açıklamalarda bulundu. 

"Bu sorumsuz açıklamaya karşı tepkimiz BM’deki muhataplarımıza iletilmiştir"

Bakanlık açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatörü Panos Moumtzis’in Suriye’nin kuzeydoğusunda tesis edilecek güvenli bölge ile Srebrenitsa soykırımı arasında ilişki kuran ifadelerini şiddetle kınıyoruz ve külliyen reddediyoruz.

Dört milyona yakın Suriyeli’yi barındıran ve Suriye’de milyonlarca kişiye insani yardım sağlayan ülkemizin Suriye halkına yardımlarını en iyi bilmesi gereken Bölgesel Koordinatörün haddini aşarak yaptığı bu sorumsuz açıklamaya karşı tepkimiz BM’deki muhataplarımıza iletilmiştir."

"Srebrenitsa soykırımının çarpık bir zihniyetle bu şekilde suiistimali asla kabul edilemez"

Terör örgütünün bölge halkı üzerinde baskı ve şiddet uyguladığının vurgulandığı açıklamada Suriye'de oluşturulacak güvenli bölge ile Srebrenitsa soykırımı arasında bağlantı kurulması kınandı:

"Terör örgütü PYD/YPG tarafından Kürtler başta olmak üzere Süryaniler, Keldaniler, Aramiler ve bütün bölge halkına baskı ve şiddet uygulanırken sözkonusu şahsın herhangi bir hassasiyet göstermemesi de bu hastalıklı bakışın tezahürü olarak görülebilir.

Keza, Srebrenitsa soykırımının önlenmesi için en güçlü çabayı ülkemiz sarfetmiş olup, bunun aynı coğrafyadan gelen bir BM görevlisince gayet iyi bilindiği aşikardır. Dolayısıyla, Türk kamuoyu açısından büyük hassasiyet arzeden Srebrenitsa soykırımının çarpık bir zihniyetle bu şekilde suiistimali asla kabul edilemez."

Kaynak: TRT Haber

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?