banner39

Bozdağ Alman mevkidaşına çattı

AK Parti Çorum İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Bozdağ, Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in açıklamalarına ilişkin sert göndermelerde bulundu

Dış Politika 26.08.2017, 17:16 26.08.2017, 17:34
Bozdağ Alman mevkidaşına çattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bozdağ, AK Parti Çorum İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, 2019'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bazı batılı ülkelerin gündeminden hiç düşmediğini dile getiren Bozdağ, "2019'da kimin Cumhurbaşkanı olacağı Almanya'nın en büyük meselesi olmuş. Sadece Almanya'nın değil başka ülkelerin en büyük meselesi olmuş durumda. Yahu size ne?" diye konuştu.

Bozdağ, Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in açıklamalarına ilişkin ise şu ifadelerde bulundu:

"Bazı batılı liderlerde de Türkiye lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyfendiye karşı bir kompleksi görüyoruz. İşte Gabriel bu kompleks içinde bir kişi. Hem hadsiz hem çapsız hem seviyesiz. Kendi halkını ve kendi ülkesini küçük düşürüyor bu çapsızlığıyla. Yahu sen kimsin, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kim? Sen yan yana nasıl kendini koyarsın?"

"Bakın bu çapsız adamların, kompleksli insanların ortak bir özelliği var. Güçlüye çatarak, güçlüye saldırarak, halkın, herkesin sevdiğinin üzerine hücum ederek kendisine güç devşirme hastalığı var. Ama bu hastalığın da tedavisi yok ne yapalım. Ama Gabriel Türkiye'ye gelirse şehir hastanelerinde onu emin olun tedavi ederiz. Onun için ben Türkiye'ye davet ediyorum. Bu kompleks hastalığını tedavi edecek Türkiye'de çok iyi uzmanlar var, çok iyi hekimlerimiz var."

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Almanya Türkiye'siz seçim yapamıyor, Hollanda Türkiye'siz seçim yapamıyor, Avusturya Türkiye'siz seçim yapamıyor, İngiltere Türkiye'siz Brexit oylamasını yapamadı. Yahu siz kendi ülkenizde seçim yapıyorsunuz. Türkiye'nin cumhurbaşkanı sizin dilinizde niçin malzeme oluyor. Türkiye'nin hükümeti, Türkiye'nin politikaları sizin bir ilinizin, ilçenizin işlevi, politikası gibi değildir. Niçin öyle görüyorsunuz. Sizin seçimlerinizde Türk halkı mı oy verecek?"

'BIRAKIN TÜRKİYE'Yİ, ALMANLARLA UĞRAŞIN'

"Bırakın Türkiye'yi, Türkiye'nin cumhurbaşkanını, kendi milletinize bakın. Siz Almanlarla uğraşın. Almanların sorunlarıyla uğraşın, artan ırkçılıkla uğraşın, artan yabancı düşmanlığıyla, artan İslam düşmanlığıyla uğraşın, artan aşırıcılıkla uğraşın. Her geçen gün yükselen faşizm ile uğraşın. Ama yok yatıyorlar kalkıyorlar dertleri Türkiye."

'YALANCIDAN DIŞİŞLERİ BAKANI OLMAZ'

"Bir dışişleri bakanı bu kadar mesnetsiz, açıkça yalan olan bir bilgiyi kamuoyuyla paylaşmamalı. Sayın Gabriel Alman halkına da Türk halkına da dünya kamuoyuna da yalan söylemiştir. Yalancıdan dışişleri bakanı olmaz. Nezaket ve görgü kurallarını da çiğnemiştir. Fevkalade saygısız bir yaklaşımda bulunmuştur. Bu Almanya'da da siyasetçilerin seviyesini, çapını göstermesi bakımından önemli."

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: "(Alman Dışişleri Bakanı Gabriel'in açıklaması) Bir dışişleri bakanı bu kadar mesnetsiz, açıkça yalan olan bir bilgiyi kamuoyuyla paylaşmamalı. Sayın Gabriel Alman halkına da Türk halkına da dünya kamuoyuna da yalan söylemiştir. Yalancıdan dışişleri bakanı olmaz. Nezaket ve görgü kurallarını da çiğnemiştir. Fevkalade saygısız bir yaklaşımda bulunmuştur. Bu Almanya'da da siyasetçilerin seviyesini, çapını göstermesi bakımından önemli."

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?