banner39

Bulgaristan sınır için 125 milyon avro harcadı

Türkiye'den Bulgaristan'a yapılan yasa dışı geçişi engellemek için 125 milyon avro para harcanarak sınır boyuna tel inşa edildiği açıklandı

Dış Politika 05.12.2016, 10:54 05.12.2016, 10:54
Bulgaristan sınır için 125 milyon avro harcadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Bulgaristan arasına inşa edilen tel örgüye şimdiye kadar 125 milyon avro harcandığı bildirildi. Geniş güvenlik önlemleri ve tel yasadışı geçişleri durdurmuyor. Yılın başından beri yaklaşık 18 bin kişi sınırı kaçak geçti. 

Yıl başından beri Türkiye’den Bulgaristan'a yasadışı kaçak geçen 526 sığınmacı tutuklandı. Ülkenin farklı bölgelerinde 17 bin 977 kişi yakalandı.

Emniyet, tel örgünün aşılmasının göçmenler için çok kolay olduğunu açıklamıştı. Yasadışı göçmenler, rüşvet karşılığında tel örgüyü kesiyor, onun üzerinden atlıyor ve Bulgaristan’a giriyor. Ayrıca 200 kilometre boyunca tel örgü yakınında kamera bulunmuyor.

İçişleri Bakanlığı Avrupa Komisyonu’nun sağlayacağı mali yardımla sınırda video gözetim kameraları yerleştirmeyi hedefliyor. Başbakan Borisov Avrupa Komisyonu’ndan 160 milyon avro yardım tahsis edileceğini söylemişti.

Eski BSP Sosyalist Partisi AP milletvekili, yeni Cumhurbaşkanı yardımcısı seçilen İliyana Yotova, bu sabah yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu’ndan aldığı yazılı açıklamaya göre, Borisov hükümetinin üç tane mülteci kampı kurma sözü verdiğini bildirdi. Bu kamplar için Avrupa Komisyonu’nun 19 milyon avro tahsis edeceğini söyledi.

Şimdilik mülteci kampı inşaatı konusu ise gündemde bulunmuyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?