banner15

'Büyükelçi' trafiğinin perde arkası

Ankara'da bugün hareketli saatler yaşandı. İran ve ABD Büyükelçileri'nin ardarda Başbakanlık'a gelmesi heyecana neden oldu. Ancak ziyaretlerin "hayırlı olsun" ziyareti olduğu ortaya çıktı

'Büyükelçi' trafiğinin perde arkası

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

İran  ve ABD Büyükelçileri ard arda Başbakanlık'a gelince, Ankara'da hareketli saatler yaşandı. Büyükelçiler, ard arda Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'la görüştü.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın iki önemli konuğu vardı. Önce İran'ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour, Başbakanlık'a geldi. Bozdağ'ın Başbakanlık'taki makamındaki görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Görüşmede İran'la yaşanan "Karayılan yakalandı" karmaşasının konuşulduğu kaydedilirken, İran Büyükelçisi'nin, "isimleri aynı fakat soyisileri farklı kişiler karışmış. Medyanın da hatası olmuş sanırım" açıklaması yapmakla yetindiği ve "biz de gelişmeleri Ankara'dan medyadan izledik" dediği öğrenildi.

İRAN ELÇİSİ GİTTİ ABD ELÇİSİ GELDİ

Hosseinpour'un Başbakanlık'tan ayrılmasının hemen ardından ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone Başbakanlık'a geldi. ABD Büyükelçisi'nin ziyaretinin İran Büyükelçisi'nin ziyaretiyle çakışması, Başkent kulislerindeki heyecanı artırdı. Ricardione, yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından Başbakanlık'tan açıklama yapmadan ayrılırken, Bozdağ, "Her iki ziyarette 'hayırlı olsun' ziyaretiydi. Olağandışı bir durum yok" açıklaması yaptı.

HAYIRLI OLSUN ZİYARETİYDİ

Özel Kalem Müdürlüğü yetkilileri, "Sayın Büyükelçiler, 'hayırlı olsun' ziyareti yapmak istediklerini bildirmiş; randevu talep etmişlerdi. Geçen hafta yoğun geçti. Biz de bu hafta için randevu verdik. Ama böyle üst üste geldi. Onun dışında hiçbir durum yok" .bilgisi verdi. Bozdağ'ın ABD Büyükelçisi Riciardinone'yle yaptığı görüşmede, Suriye'deki olayların konuşulduğu ve her iki tarafında Esad güçlerinin Lazkiye'yi denizden bombalamasından duyulan kaygıyı paylaştıkları öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 19:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35