Çad'da 14 köyde yürütülen TİKA projesi meyvelerini verdi

TİKA tarafından Çad'ın başkenti Encemine'nin en önemli su kaynağı Shari Nehri kenarında yer alan 14 köye geçen yıl ekilen tohumlar meyvelendi.

Çad'da 14 köyde yürütülen TİKA projesi meyvelerini verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığından (TİKA) yapılan yazılı açıklamaya göre, Çad'ın başkenti Encemine'nin en önemli su kaynağı Shari Nehri kenarında yer alan, yaklaşık 40 bin nüfusun yaşadığı köylerde çiftçiler hasat zamanı sevinç ve mutluluklarını TİKA ve hükümet yetkilileri ile paylaştı. 

Tek geçim kaynakları tarım olan köylülerden Abderahim İssa, 5 hektara biber ve bamya ektiğini, seneye verilen tohumlardan elde ettiği tohum ve gelirle ekim alanını 9 hektara çıkaracağını söyledi. İssa, TİKA projesiyle elde ettiği gelirden 30 ailenin bir yıllık geçimini sağlayacağını ifade etti.

Çiftçilerden Ali Hüseyin ise bu sene kooperatif olarak TİKA'nın dağıttığı tohumlar sayesinde 16 hektar ektiklerini, 70 ailenin geçimini sağladıklarını, seneye 26 hektarı daha ekmek için hazırlık yaptıklarını, Türkiye ve TİKA sayesinde evlerine bolluk ve bereket geldiğini anlattı.

Hüseyin, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Türkiye denince, yardım ve dostluğu hatırlıyoruz." dedi.

Bölge Kaymakamı Abdraman Hatcha da projenin bölge halkı için mutluluk, geçim kapısı ve kapasitelerini arttırmalarına vesile olduğunu belirterek "Buna benzer faaliyetlerin daha sık yapılmasını beklemekteyiz. Dost ve kardeş Türk halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onlar sayesinde ailelerimizin yüzü güldü." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 19:20
banner53
YORUM EKLE

banner39