banner39

Cambridge'da yapılacak camiye Türkiye'den katkı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Cambridge Camii Projesi'ne destek vereceklerini belirterek projenin bitirilmesinin son derece önemli olduğunu kaydetti.

Dış Politika 02.08.2013, 11:58 02.08.2013, 12:44
Cambridge'da yapılacak camiye Türkiye'den katkı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakanlık merkez binada, Aziz Akgül, Yusuf İslam, Abdul Hakeem Murad, Sohail Bhatti, Abby Yusuf, Majid Hussain ve Zeynep Coşkun'dan oluşan Cambridge Camii Projesi heyetini kabul etti.

Böyle bir projeyi düşünüp uygulamaya geçirdikleri için heyeti tebrik eden Bozdağ, "Bu projenin bitirilmesi son derece önemli. Biz de buna katkı vereceğiz" dedi.

Bozdağ, projenin maliyetli olduğuna dikkati çekerek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile konuşacağını ve destek olunacağını bildirdi.

Murad ise kabulde projeye ilişkin bilgi verirken, caminin çevre dostu bir yaklaşımla planlandığını ifade etti. Suyun arıtılması ve tekrar kullanılması ve yeşilin korunmasına büyük önem verdiklerine işaret ederek, "Proje uluslararası camiada büyük ilgi çekti. Eğitimli insanların olduğu yerde İslam daha iyi tanıtılacak ve perçinlenecek" dedi.

Fakültede dekan yardımcısı ve cumaları da cemaate namaz kıldırması açısından iki görevi birden yerine getirdiğini dile getiren Murad, İngiltere'nin tarihi en eski ikinci üniversitesi olan Cambridge'in içinde cami yapmak için izin almanın büyük bir olay olduğuna dikkati çekti. Caminin arsasının alındığını, çizimlerinin yapıldığını ve temel atma aşamasına gelindiğini anlatan Murad, yaklaşık 50 milyon Türk lirasına caminin iki yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Bozdağ, kabulün ardından heyet ile birlikte bilgisayardan cami projesinin animasyonunu izledi ve heyetle birlikte anı fotoğrafı çektirdi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?