banner39

Cansuyu, Arakanlı mazlumlara yardım faaliyetlerine başladı

Cansuyu Derneği, Myanmar Ordusu ve Budist çetelerin saldırılarına uğrayan köyleri ziyaret ederek, yardım faaliyetlerine başladı

Dış Politika 31.08.2017, 19:19 31.08.2017, 19:19
Cansuyu, Arakanlı mazlumlara yardım faaliyetlerine başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin saldırısına uğrayan Arakan'da yaşanan insanlık dramına, Türk sivil toplum kuruluşları sessiz kalmadı.

Arakan'daki insani yardım faaliyetlerini sürdüren Cansuyu Derneği'nin bölgeye gönderdiği ekipler, Arakan halkının yaralarını sarmak için çalışmalarına başladı.

Cansuyu Derneği Arakan Yardımları Koordinatörü Bayram Numan Köksal'ın başkanlığındaki bir heyet, Sittwe şehrindeki saldırılardan etkilenen köyleri ziyaret ederek, bölge halkından bilgi aldı.

Acil yardımların niteliği ve önceliği konusunda durum tespiti yapan heyet ayrıca Kurban Bayramı için çalışmalarını da sürdürüyor.

Köksal, yaptığı açıklamada, Arakan'ın İslam dünyasının kanayan yarası olduğunu söyledi.

BANGLADEŞ SIĞINMACILARI GERİ GÖNDERİYOR

Cansuyu Derneği Arakan Yardımları Koordinatörü Bayram Numan Köksal, şunları kaydetti:

"Arakan halkı Bangladeş'e sığınmak istiyor ancak ne yazık ki Müslüman dediğimiz Bangladeş hükümeti de bu kardeşlerimizi geri gönderiyor. Bugün aldığımız bir bilgi; kabul edilmeyip Bangladeş askerleri tarafından batırılan bir botta yaklaşık 20 kardeşimiz şehit olmuştur.

Malum Suriye'de de aynı savaş var, Gazze ve Moro'da da var. Ancak bu ülkelerdeki kardeşlerimizin geri dönme ümidi var ancak Arakan'daki kardeşlerimizin böyle bir ümidi yok. Çünkü Myanmar hükümeti ve Budist halkı bu kardeşlerimizi vatandaştan saymıyor aynı şekilde Myanmar hükümeti bu kardeşlerimize hiçbir şekilde kimlik vermiyor ve bölgeden çıkmasına da müsaade etmiyor."

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?