Çavuşoğlu: ABD'ye yazılı nota ile görüşme olamaz dedik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump'ın YPG'li terörist Mazlum Kobani ile görüşeceğini duyurması ve Rusya'nın da terörist başı ile telekonferans yapmasının ardından "Teröristleri meşrulaştırmaya başladığımız zaman yarın Bağdadi ile de görüşürler. Teröristlerle diyaloğa girmek geleneksel hale geldi. Bunları bir yazıyla nota ile ABD'ye bildirdik'' sözleriyle tepki gösterdi.

Dış Politika 25.10.2019, 12:42 25.10.2019, 12:50
Çavuşoğlu: ABD'ye  yazılı nota ile görüşme olamaz dedik

ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatların ardından iki ülkenin de teröristlerle olan açıklamalarına Türkiye'den çok sert tepki geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, teröristlerle yapılan görüşmelerden sonra ABD'ye nota verildiğini duyurdu.

''Suriye'nin sınır toprak bütünlüğü önemli. Bize yönelik tehditlerin bertaraf edilmesi önemli. Teröristlerin çekilmesi için takipçisi olacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Buralar Suriye'nin topraklarıdır. Türkiye'de 3,6 milyondan fazla mülteci göçmen var. Bunların evlerine dönebilmesi için gerekli çalışmaları da yapacağız. Büyük bir oyunu bozduk. Bundan sonra da teröristlerden arındırılması ve göçmenlerin dönmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.

Hakkında bir arama olan kırmızı bülten olan teröristle müttefiklerimizin görüşmesi kabul edilemez. Teröristleri meşrulaştırmaya başladığımız zaman yarın Bağdadi ile de görüşürler. Teröristlerle diyaloğa girmek geleneksel hale geldi. Bunları bir yazıyla nota ile ABD'ye bildirdik, Interpol'ün kırmızı bülteni var.

Ayrıntılar geliyor...

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?