banner15

Çavuşoğlu: ABD'nin bu kararı hiçbir şekilde doğru değil

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin vize kararına ilişkin, "Bu karar hiçbir şekilde doğru değildir. Biz de karşılığını verdik." dedi.

Çavuşoğlu: ABD'nin bu kararı hiçbir şekilde doğru değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hasan Kalyoncu Üniversitesinde (HKÜ) akademik yılın açılışı dolayısıyla öğrencilere ilk dersi verdi.

HKÜ'nün eleştirisel düşünebilen, öz güven sahibi bireyler yetiştirmeyi ilke olarak benimseyen bir üniversite olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, kısa süre içerisinde kendisini ispatlayan üniversitenin, dünyanın farklı ülkelerindeki öğrenciler için cazibe merkezi durumunda bulunduğunu anlattı.

"BU KARAR HİÇBİR ŞEKİLDE DOĞRU DEĞİL"

Çavuşoğlu, dünya genelinde ticaretin geliştirilmesi ve vizelerin kaldırılması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti:

"Bakmayın bugün dostluğumuza, müttefikliğimize ve diplomatik olgunluğa yakışmayan ABD'nin aldığı karara. Bu karar hiçbir şekilde doğru değildir. Biz de karşılığını verdik. Bunu karşılarız, o problem değil ama bugün biz dünyanın her yerinde vizeleri kaldırdık. Bir taraftan da pasaportsuz, kimlikle seyahati sağlıyoruz bazı Avrupa ülkelerinde. İşte Ukrayna ile pasaportsuz, kimlikle seyahat, Gürcistan ile bunu zaten yıllardır yapıyoruz. Suriye'deki kriz olmadan önce engelleri sınırları kaldırmıştık. Bölgede varsa sorun bunları kaldırmak bizim görevimiz. Ayrıca dünyaya açılacağız."

Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan açılımların bugün ticarete de yansıdığını ve ortaklık seviyesine dönüştüğünü dile getiren Çavuşoğlu, "kazan kazan" formülü ile karşılıklı kazanç sağlandığını kaydetti. 

"BARZANİ ÇOK CİDDİ SORUN YAŞIYOR"

Irak'taki referandum sürecine değinen Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Biz o kadar girişim yaptık ki. Bizim sözümüzü dinlemeyen Barzani çok ciddi sorun yaşıyor. Düşündü ki referandum yaparsa masada güçlü olacak, şimdi masada bile yok. Düşündü ki Kürt kardeşlerimizi arkasına alacak, başkanlığını ilelebet sürdürecek, şimdi oradaki Kürtleri dağıttı, paramparça etti. Düşündü ki daha fazla kazanım elde edecek, şimdi var olan kazanımlar da gitti. Bunların olacağını kendisine dostane şekilde, net olarak söyledik. Söz dinlemezsen, dostun sözünü dinlemezsen başına gelecek budur ama biz Suriye'nin güvenliğini tesis etmek istiyoruz. Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak için ikili, bölgesel ve küresel düzeyde çabalarımızı sürdüreceğiz, sürdürüyoruz çünkü bu bölgenin istikrarı bizim için önemli." 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 14:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35