banner39

banner35

Çavuşoğlu: Eğit-Donat ertelendi

Dışişleri Bakanı Cavuşoğlu ABD'nin talebi üzerine Suriyeli muhaliflere verilecek askeri eğitimin ertelendiğini söyledi

Dış Politika 27.03.2015, 17:08 27.03.2015, 18:03
Çavuşoğlu: Eğit-Donat ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington'un Suriyeli muhaliflere verilecek askeri eğitimlerin ertelenmesini talep ettiğini söyledi. Çavuşoğlu bu yüzden Eğit-Donat'a başlamanın geciktiğini kaydetti.

ABD ve Türkiye 5 bin civarındaki Suriyeli muhalife askeri eğitim vermeyi kararlaştırmışlardı. Ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda detay verilmedi.

Çavuşoğlu, "ABD ve türkiye coğrafi olarak uzak bölgelerde bulunduğu için bazı gecikmeler olabiliyr, ancak teknik ve siyasi olarak oldukça iyi durumdayız.

NTV'nin canlı yayında sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi için ABD ile imzalanan eğit-donat anlaşmasının en kısa sürede uygulanmaya başlayacağını belirterek, "Bizden kaynaklanan bir gecikme yok. Kararları beraber alıyoruz. Tesisatları birlikte kuruyoruz ve kimlerin eğitileceğine ve her şeye birlikte karar vereceğiz. Amerika'nın fiziki uzaklığından dolayı yapması gereken hazırlıklarda küçük bir gecikme oldu. Her şey yolunda. Siyasi olarak da teknik olarak da hiçbir anlaşmazlık yok. Çalışmalar devam ediyor" dedi.

Çavuşoğlu, imzalanan anlaşmaya göre üçüncü ülkelerin de eğit-donata dahil olup çalışmalara destek verebileceğini vurgularken, İngiliz Dışişleri Bakanı'nın bu konuyu kendisine sorduğunu, kendisinin de prensip olarak bu tür desteğe açık olduklarını ve bu konuda kararı ABD ile birlikte vereceklerini söylediğini bildirdi ve, "Şu anda böyle bir karar yok. İngiltere'den böyle bir katkı gelirse ABD ile bu konuyu değerlendiririz ve prensip olarak da sıcak bakarız" dedi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?