banner39

Çavuşoğlu: Gerilimleri diyalogla aşmadan yanayız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus savaş gemisinin, Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açmasına ilişkin, "Gerilimleri diyalog yoluyla aşmadan yanayız ve attığımız adımlar hep bu yönde oldu" dedi.

Dış Politika 13.12.2015, 19:48 13.12.2015, 19:48
Çavuşoğlu: Gerilimleri diyalogla aşmadan yanayız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevüt Çavuşoğlu, Roma'da düzenlenen "Uluslararası Libya Konferansı"nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıya 17 ülkenin ve 4 uluslararası örgütün katıldığını söyledi.

Libya'nın ekonomik desteğe de ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, "İmzalanacak anlaşmanın 16 Aralık'ta olduğu kesinleşti teknik bir engel çıkmazsa, siyasi bir engel yok" dedi.

Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ile Aşkabat'taki görüşmesine ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Mevcut durumu aşmamız için temennilerimizi dile getirdik. Kendisine de Lavrov ile olan temaslarımdan bahsettim. Kendisi pozitif sinyallerin verilmesi gerektiğini söyledi, her iki taraftan da pozitif sinyaller gelmeli. Lavrov ile benim işimin de kolaylaştırılması gerektiğini söyledim. Rusya'dan da pozitif sinyal gelmesi lazım. Kendisine de şunu söyledim; 'Merak etmeyin biz de çalışıyoruz, bugünleri de aşarız, ilişkilerimiz eski günlerine döner' dedim."

"BALIKÇIDAN OLAYI DİNLEDİKTEN SONRA AÇIKLAMA YAPARIZ"

Çavuşoğlu, Ege Denizi'nde bir Rus savaş gemisinin Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açtığına yönelik haberlerle ilgili soruya ise şu yanıtı verdi:

"Rus tarafından açıklamayı gördük. Şimdi o balıkçı teknesi tespit edildi ve balıkçı ile de görüştükten ve olayın nasıl olduğuna dair bilgi aldıktan sonra gerekli açıklamalarımızı biz de yaparız ama biz hep şunu söylüyoruz; gerilimden yana değiliz. Biz gerilimleri diyalog yoluyla aşmadan yanayız ve 24 Kasım'da yaşanan bu üzücü olaydan sonra da attığımız adımlar hep bu yönde oldu. Bu konuda da tüm dünya Türkiye'nin hakkını teslim ediyor, Türkiye'nin olgun, sabırlı yaklaşımı, diyalogdan yana olması ve gerilimi tırmandırmak istememesi herkes tarafından takdirle karşılanmaktadır. Dolayısıyla, şimdi balıkçıdan gerçek bilgileri onların yaşadığı olayın nasıl gerçekleştiğini dinledikten sonra gerekli açıklamaları zaten yaparız."

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?