banner39

Çavuşoğlu: Gürcistan'ın NATO üyeliğine tam destek veriyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye olarak Gürcistan'ın NATO üyeliğine tam destek verdiklerini söyledi

Dış Politika 10.01.2017, 18:49 10.01.2017, 18:49
Çavuşoğlu: Gürcistan'ın NATO üyeliğine tam destek veriyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye olarak Gürcistan'ın NATO üyeliğine tam destek verdiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, bu yıl 9'uncusu düzenlenen Büyükelçiler Konferansı kapsamında Türkiye'ye gelen Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile görüşmesinin ardından basına açıklama yaptı.

İkili ilişkileri değerlendirdikleri görüşmede önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının nasıl hazırlanacağını ele aldıklarını dile getiren Çavuşoğlu, bu yıl toplantıya Gürcistan'ın ev sahipliği yapacağını kaydetti.

"TÜRKİYE OLARAK GÜRCİSTAN'IN NATO ÜYELİĞİNE TAM DESTEK VERİYORUZ"

Bakan Çavuşoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun açılışını bu yıl zirve vesilesiyle gerçekleştireceklerini söyleyerek, mevkidaşıyla ekonomi, Suriye, Karadeniz gibi bölgesel konuları da görüştüklerini belirtti.

Çavuşoğlu, "Gürcistan'ın NATO üyeliğini konuştuk. Türkiye olarak Gürcistan'ın NATO üyeliğine tam destek veriyoruz. Avrupa Birliği'nin Gürcistan vatandaşlarına da vize serbestisi anlaşmasını bir an evvel uygulamasını istiyoruz. Bizim de aynı sorunumuz var. Gürcistan'ın sınır ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

Gürcistan'ın iyi bir dostu olan Türkiye ile stratejik ortak olduklarını dile getiren Gürcü Bakan Janelidze, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 25'inci yılını kutladıklarını kaydetti.

Siyasi alanda mükemmel bir ilişkiye sahip iki ülkenin ekonomik alanda da ilişkilerini geliştirdiğini kaydeden Janelidze, Türkiye'nin Gürcistan'ın bir numaralı ticari ortağı olduğunu anlattı.

Çavuşoğlu ve Janelidze, daha sonra konferans kapsamında büyükelçilere hitap edecekleri salona geçerken Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) kurduğu standı ziyaret etti.

 

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?